Challenging Victorian ideals? Masculinity and domesticity in Elizabeth Gaskell's Manchester novels
Viktoryan ideallerine başkaldırı? Elizabeth Gaskell'in Manchester romanlarında erkeklik ve domestisite
  1. Tez No: 933394
  2. Yazar: HALUK BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Elizabeth Gaskell'in Mary Barton ve North and South adlı eserlerini eleştirel erkeklik çalışmaları çerçevesinde incelemek ve yazarın endüstriyel bir toplumdaki erkeklik tasvirlerini irdelemektir. İlgili analiz, Gaskell'in ideal erkekliği yalnızca markette başarılı olarak değil, aynı zamanda Viktorya dönemi terimleriyle domestik olarak tasarladığını göstermektedir. Bunu yaparak, İngiltere'deki işçi sınıfının durumu sorununa sınıflar arasında uzlaşma şeklinde bir çözüm de sunmaktadır. Gaskell'in romanları erkeklik tasvirleri açısından reformist olmakla övülse de bu çalışmada onun erkeklik tasvirlerinin Viktorya döneminin erkeklik normlarından sapmadığı savunulmaktadır. Dahası, Gaskell'in söz konusu soruna getirdiği çözüm de uygulanabilir olmamakla beraber, herhangi bir radikal ya da temel değişikliğe izin vermeksizin mevcut toplumsal sistemi korumaya yönelik bir girişimdir. Bu anlamda, Gaskell'in romanları Viktorya dönemi sosyal sistemi lehine propaganda yapan bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate Elizabeth Gaskell's Mary Barton and North and South within the framework of critical masculinity studies with the purpose of pinning down the author's portrayals of masculinity in an industrial setting. The analysis shows that Gaskell designs the ideal masculinity as not only successful in the market but also domestic in Victorian terms. By doing so, she also offers a solution to the problem of the condition of the working class in England in the form of reconciliation between classes. Although Gaskell's novels have received much praise for being reformist in terms of masculinity portrayals, it is argued in this study that her masculinity portrayals do not deviate from the masculinity norms of the Victorian period. Moreover, her solution to the said problem is not viable but merely an attempt to preserve the existing social system without allowing for any radical or fundamental changes. In this sense, Gaskell's novels are propagandist in favor of the Victorian social system.