The importance of the effective human resources management in the process of institutionalization: Case study in Turkish security service sector
Kurumsallaşma sırasında insan kaynakları yönetiminin rolü: Türk güvenlik sektörü firmalarının konuyla ilgili incelenmesi
  1. Tez No: 313175
  2. Yazar: EDA ERSÜHEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde hızla değişen ve gün geçtikçe artan rekabet koşullarında, teknolojilerdeki ilerleme hızının yüksek boyutlarda olduğu bir ortamda işletmeler ayakta kalma ve süreklilik sağlama yarışı içindedirler. Bu koşullar altında boyut olarak küçük oldukları halde bulundukları ekonomilerde önemli faaliyetler gerçekleştiren küçük işletmeler, tüm dünya ülkelerindeki işletmelerin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Rekabet yarışını kazanan bu işletmelerle yarışı kaybedip piyasadan çekilen işletmeler arasındaki farkı gösteren en önemli özellik, işletmelerin kurumsallaşma düzeyleridir. Kurumsallaşma düzeyi yüksek olan işletmeler bu yarıştan başarıyla çıkmakta, düşük olan işletmeler ise ne yazık ki faaliyetlerini sonlandırmaktadır.Bu noktada ?kurumsallaşma? resmen zorunluluk halindedir. Küçük işletmelerin uzun süre varlıklarını sürdürebilmeleri, etkinliklerini arttırabilmeleri ve toplum içinde gelecek için güven veren bir konuma gelebilmeleri, onların, kurumsallaşma düzeyleriyle orantılıdır.İnsan Kaynakları Yönetimi, firmalarda işe alım, oryantasyon, performans değerlendirme, ücretlendirme gibi bir çok hizmet vermektedir. Bu hizmetlerin tamamı çalışanlara yönelik gibi görünse de firmaların bel kemiği önemindedir. Kurumsallaşma sürecinde, firmalarda özellikle işe alımlar artmakta ve henüz yeni oluşan kurum profillerine uygun adaylar bulmakta zorlanmaktadırlar, bulunan adayların performanslarının değerlendirilmesi, uygun pozisyonlara atanması da oldukça önemlidir. Doğru çalışana doğru ücret politikası uygulanması, çalışan motivasyonunu artırmakta önemlilik arz etmektedir. Çalışanların eğitim analizleri doğrultusunda uygun eğitimleri oluşturarak, çalışan verimliliğini artırmak gerekmektedir. Tüm bu ve benzeri alanlarda etkili bir İnsan Kaynakları Yönetim Hizmeti alınması şarttır. Bir genel müdür, üst düzey yönetici vb. pozisyonlardaki kişilerin hiçbir zaman bu süreçte bir İnsan Kaynakları Yönetimi Danışmanı kadar başarılı olamayacağı, bununla birlikte firmaya da bu alanda katkı sağlayamayacağı çok net bir şekilde bellidir.
Özet (Çeviri)
At the highly competitive conditions of these days, quick development of technology, enterprises struggle against these conditions to be survived. Under these conditions, small enterprises which have important activities in their economies are composing a very big part of total enterprises in the world. The most important point that shows the difference between competition race loser enterprises which step back from the market and competition race winner enterprises is the institutionalism levels of the enterprises. Enterprises which have high institutionalism level will survive but the others will fail.At this point, ?institutionalism? becomes a necessity. For small businesses survive for a long time, increase their efficiency and being in a prime location in the community in the future, it depends on the level of institutionalization.Human Resources Management serves companies hiring, orientation, performance evaluation, pricing etc. Although it seems that all of these services related with employees, they are the backbone issues of the companies. In the institutionalization process, firms? needs are increasing. One of them is recruitment of new candidates. It?s difficult to find appropriate candidate when corporate profile is yet establishing. Evaluating the performance of candidates, right candidate for the right job policy and implementation of wage policy are important to increase employee motivation. Employee productivity should be increased by training analysis then creating appropriate training. All of these and similar issues must be hold by an effective Human Resources Management Service. A general manager, senior manager and so on at those positions will never be successful in this process as a Human Resources Management Consultant; on the other hand, it?s clear that they can?t contribute to the company in that issue.