Devlete bağlı ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin örgüt iklimi algıları ve iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ankara ili Altındağ ilçesi örneği
Determine the relation between the organizational climate perceptions and job satisfaction levels of teachers who work at public primary school: A study in Altındağ-Ankara
  1. Tez No: 313197
  2. Yazar: HALİS SÜLEYMAN ATAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KİRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüzde, çalışanlar günlük yaşamının önemli bir bölümünü iş ortamında geçirmektedir. Bireylerin mutlu bir hayat geçirmesi için yaptıkları işten haz almaları, beklentilerinin karşılığını almaları gerekmektedir. Bu konu çalıştıkları örgütün iklimi ile yakından ilgilidir. Bu nedenle, bireyler olumlu iklime sahip bir örgütte çalışmak isterler.Bu araştırmanın amacı, devlete bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin örgüt iklimi algıları ile iş tatmin düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir.Araştırma ilişkisel modelde olup, modeli test etmek için 2011-2012 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan ilköğretim okullarında alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 16 ilköğretim okulunda görev yapan 403 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler betimsel bilgiler, örgüt iklimini etkileyen sorular ve iş tatminini etkileyen sorulardan oluşan üç bölümlük anketle toplanmıştır. Verilerin analizinde, istatistik yöntemlerinden güvenilirlik analizi, faktör analizi, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde, frekans işlemleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, ikili ve çoklu regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda örneklem grubundaki öğretmenlerin örgüt iklimi algıları ile iş tatmin düzeyleri arasında pozitif, doğrusal, yüksek düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Buna göre öğretmenlerin okullardaki örgüt iklimini etkileyen faktörlere ilişkin algıları olumlu oldukça iş tatmin düzeyleri de artmaktadır. Örgüt ikliminin iş tatminini yordayıp yordamadığını tespit etmek için yapılan analiz sonuçlarına göre, örgüt ikliminin alt boyutlarından liderlik tipi, örgütsel iletişim ve örgütsel amaçlar değişkenlerinin iş tatmini üzerinde pozitif yönde anlamlı yordayıcılar olduğu, örgüt yapısının ise anlamlı yordayıcı olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, employees spend a significant part of their daily lifein work environment. Individuals should get pleasure from what they do and their expectations should be met in order them to live a happy life. This happiness issue is closely related to climate of the organization the employees work for. Therefore, individuals desire to work for an organization that has a favorable climate.The purpose of this study is to determine the relation between the organizational climate perceptions and job satisfaction levels of teachers who work at public primary schools.This study is prepared in relational model and field research has been done in the public schools in Altındağ, Ankara in 2011-2012 academic year to verify the model. Sample of this study is 403 teachers working in 16 schools. Data used in this study is collected with a three-part questionnaire which is composed of descriptive information, factors affecting organizational climate and factors affecting job satisfaction parts. Reliability analysis, factor analysis, arithmetic mean, standard deviation, percent, t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis, binary and multiple regression analysis were the statistical methods used to analyze the data of the study.Results of the analysis show that there is a positive, linear, high level and significant relation between organizational climate perceptions and job satisfaction levels of teachers in the sample. Job satisfaction levels of teachers increase as their perception of organizational climate factors is positive according to the results of the analysis. The results of the analysis done to determine if organizational climate has an effect on job satisfaction reveals that the factors of organizational climate; leadership style, organizational communication and goals are positively significant factors on job satisfaction, but organizational structure is not.