360 derece performans değerlendirmenin örgütsel adalet üzerindeki etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
An investigation for the determination of the effect of 360 degree performance evaluation on the organizational justice
- Tez No: 313217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ERGUN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İş hayatında insanların çalışmaları ile ilgili olumlu ya da olumsuz bilgilendirilmeye ihtiyaçları vardır. Bu bilgilendirme sayesinde kişiler iş ile ilgili güçlü ve zayıf yönlerini görüp, kendisini işinde daha ileriye götürmek ve hedeflerine ulaşmak için çeşitli stratejiler geliştirebilirler. Performans değerlendirme kişiler için ödül, ceza, kariyer gelişimi ve işinde başarı için bir araç görevi görmekte iken örgüt için performans değerlendirme, örgütün amaçlarını gerçekleştirmede ve amaçlara bireysel katkıların neler olduğunu belirlemede son derece önemlidir.Performans değerlendirme sistemlerinin etkin bir biçimde işlemesi için çalışanların sistemi kabul etmeleri sağlanması gereklidir. Bu kabulü sağlamada en önemli faktörlerden bir tanesi de örgütsel adalet algısıdır. Örgüt, yöneticiler ve çalışanlar için performans değerlendirme sistemlerinde örgütsel adalet algısını mevcudiyeti oldukça önemli bir konudur. Örgüt, yöneticiler ve çalışanlara sağladığı yararlar göz önüne alındığında performans değerlendirme sistemlerinde örgütsel adalet algısının sağlanmasının ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.360 derece performans değerlendirme yöntemi son yıllarda sıklıkla özel ve kamu işletmeleri tarafında tercih edilen, geleneksel değerleme yöntemlerinin eksiklerini tamamlayan ve örgütlerin etkinliğinin artırılmasına katkı sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem ile güvenilir, adil ve yasal sonuçlar elde edilmesi ve çok boyutlu bir geri bildirim sağlıyor olması nedeniyle; örgütsel adalet, yetkinliklerin ölçülebilmesi, kabul edilebilirlik ve süreklilik açısından diğer performans değerlendirme yöntemlerine göre üstün bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Performance evaluation has a very important mission for awarding, punishing, career development and succeeding the job in the view point of the personnel when it has a mission to determine the personal contribution and the level of actualization of the aims in the view point of the organization.The personnel must be adapted to the system for an affective goal. In this aim, one of the most important factors is the organizational justice sensation since it is an important topic to evaluate the performance for the managers and the personnel. Moreover, it could be understood that the performance evaluation affects the organizational justice.In the last years, 360 degree performance evaluation is frequently preferred since it enhances the effectiveness of the organizations and fills the deficiencies of conventional ones in. It is available to obtain multidimensional feedbacks and to measure the proficiency with this method; therefore, this method has more potential in comparison the other models with its reliable, equitable and legal results in the point of persistence and acceptability.