Eskişehir (Merkez) Kırım Türkleri folkloru
Eskişehir (Centre) Crimean Turks folk
  1. Tez No: 313218
  2. Yazar: PELİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Gelenek ve görenekler bir toplumun geçmişten geleceğe taşıdığı önemli kültür miraslarıdır. Eskişehir (Merkez) Kırım Türkleri Folkloru adlı bu çalışma Eskişehir'de yaşayan Kırım Türklerinin Eskişehir'e göçleri, anonim halk edebiyatı ürünleri, gelenek ve görenekleri ile kültürel yapılarını konu almaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde yazılı kaynaklara dayalı olarak, Rumeli, Kafkasya ile ağırlıklı olarak Kırım göçleri, göç sonrası yerleşme durumları ve Kırım Türklerinin siyasi tarihi ve Kırım Türklerinin dili ve edebiyatı tarihi akış içinde dönemin şartlarının, hayat tarzının edebiyata etkisine göre ele alınmıştır.İkinci bölümde yöreden derlenen anonim halk edebiyatı ürünlerinden örneklere yer verilmiştir. Manzum ürünlerden mane, şın, yır, ninni, tapmaca; mensur ürünlerden masal, destan, efsane, latife; kalıplaşmış sözlerden atasözü ve deyim yer almaktadır.Daha sonraki bölümlerde hayatın geçiş dönemleri, yöre halkının sosyal yaşamları, toplumsal ilişkileri ve gelenekleri konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Customs and traditions are important cultural heritages transported from past to the future by society. This study named ?Eskişehir (Center) Crimean Turks? Folk? aims at explaining immigrations, anonymous folk literature works, customs, traditions and cultural structures of Crimean Turks.The first section of the study deals with Crimean immigrations, mostly from Rumelia and Caucasus, settling after immigrations and diplomatical history of Crimean Turks on the basis of written resources, language and literature of Crimean Turks are discussed according to the requirements of day and effects of life during the historical period.At the second section, of the study, samples of anonymous folk literature are given. Mane, şın, yır, lullaby, tapmaca as verses; folk tale, epic, myth, latife as prose; proverbs, idioms as fixed expressions are presented.In other sections tries to explain the transition periods, social life of people in the area, social relations and customs.