1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı ve Trabzon
The War of Ottoman-Russian (1877-1878) and Trabzon
- Tez No: 92196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
02. Özet Trabzon, Karadeniz sahillerinde çok eski zamanlardan beri yerleşim merkezi olmuş birliman kentidir. Şehrin stratejik önemine binaen her zaman Anadolu'ya egemen olmak isteyen devletlerin elde etmek istediği mühim bir nokta olmuştur. Anadolu birliğini tesis ederek, Karadeniz Ticaretine hakim olmak isteyen Fatih, 1461 tarihinde Trabzon'u Osmanlı sınırları içine katmıştır. XIX. aşıra gelinceye kadar bir çok kargaşaya sahne olan ve her zaman idari bir merkez olan Trabzon'un bu asırda uluslararası ticari önemi daha da artmıştır. Şehrin ticari canlılığı Süveyş Kanalı'nın açılmasıyla kısmi bir azalma gösterdiyse de, günümüze kadar Trabzon, liman kenti olarak transit ticaretin merkezi olma özelliğini korumuştur. Konumuz olan 93 Harbinde Trabzon'un temel işlevi, Merkezi Erzurum'da bulunan ve A.Muhtar Paşa kumandasında olan Dördüncü Ordunun ikmalini temin etmek olmuştur. Şehir bütün gücü ile bu görevi yerine getirmeye çalışmıştır. Fakat, araç-gereç yokluğu ve ulaşım yetersizliği sebebiyle istenilen sonuç elde edilememiştir. Savaş yıllarında Trabzon nüfusunda her hangi bir değişme olmamış, fakat harp sırasında toprak kaybedilen bölgelerden meydana gelen göç, daha önceki Kırım-Kafkas göçleri ile birleşerek kentin nüfusunda önemli bir artış sağlamıştır. Trabzon, kendi toprakları dışında cereyan eden savaş dönemlerinde, diğer bölgeler halkı için bir çekim merkezi olarak hem nüfusunu hem de ekonomik potansiyelini artırmıştır. Kent ve merkezi olduğu vilayet nüfusunun ezici çoğunluğunu Türkler meydana getirmekteydi. Bunun yanında daha düşük oranda Rum ve Ermeni azınlıklar mevcuttu. Şehirdeki yabancılar ise konsolosluk görevlileri, tüccarlar ve misyonerlerden oluşmaktaydı. XX. yüzyıla girerken Trabzon, nüfus ve kültür yapısı itibarıyla tipik bir Türk kenti görünümündeydi. Savaş döneminde şehrin en büyük problemlerinden biri de, Kırım ve Kafkasya'dan Anadolu'ya yapılan göçlerin kapısı niteliğinde olmasından dolayı göçmen kitlelerinin adeta istilasına uğramış olmasıdır. Göçmenlerin dahili vilayette iskanı veya Anadolu'daki iskan bölgelerine gönderilmeleri, güvenlik, muhacirlerin sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesi ve iaşelerinin temini, Trabzon'da önemli güçlüklere neden olmuştur. Fakat yapılan başarılı çalışmalar neticesinde önemli ölçüde bu sorunun üstesinden gelinmiştir. VIIGörüldüğü gibi kent, yüklendiği tarihi görevi bu savaşta da yerine getirmiştir. Savaş sonrası şehrin önemi azalmakla birlikte, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren, eski önemini tedrici olarak tekrar kazanmaya başlamıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary Trabzon was and has been strategicly important city for the most of the Anatolian history. For this reason Anatolian based empires always wanted to have or atleast control of the city. In 1461 Mehmed the Conqueror annexed Trabzon to the Ottoman Empire and this was a big step for controlling the Black Sea trade. The Ottomans gave Trabzon a prominent place in Ottoman administration and the city became a center of province. In the first half of the XlX.th century Trabzon was an important trade city and Tebriz - Trabzon trade route was very active. Trabzon benefited a lot from that. In the second half of the XlX.th century the Suez Canal opened and East - West trade moved to the Levant. Towards the end of the XlX.th century Trabzon again became an important point for the Ottomans but this time the reason was the Ottoman - Russian War of“93”. The Ottoman 4th army was situated in Erzurum under the command of Ahmed Muhtar Pasha. The army's necessities were to be transported from Trabzon to Erzurum. However, the shortage of equipments hampered the transportation. Trabzon' s population did not rise during the war years but after that people moved Trabzon from the lost Ottoman lands and the city's population rose. The rise of population caused some benefits for Trabzon such as the economic capacity and rise in trade. At the end of the XlX.th century Trabzon' s population were mostly Turkish and there were Grek and Armenian minorities. Some European countries also had consulates in the city. TX