Örgütsel faktörlerin kurumsal kaynak planlaması ve örgütsel performans üzerindeki etkisi: İMKB şirketleri üzerine araştırma
The effect of organisational factors on enterprise resource planning and organizational performance: A survey on Istanbul Stock Exchange companies
  1. Tez No: 313225
  2. Yazar: METİN ULUKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Rekabet üstünlüğü elde etmek isteyen işletmeler uyguladıkları kurumsal kaynak planlaması yazılımlarından ciddi başarı beklemektedirler. Kurumsal kaynak planlaması uygulamalarının maliyetli karmaşık ve zaman alıcı bir sürece sahip olması, bu uygulamaların yüksek düzeyde başarısız olmasına neden olmuştur.Çalışmanın amacı, kurumsal kaynak planlaması yazılımlarının başarılı bir biçimde uygulanması için dikkate alınması gereken örgütsel faktörleri tanımlamak ve örgütsel faktörlerin kurumsal kaynak planlaması uygulama başarısı üzerindeki etkisini ve KKP uygulama başarısının örgütsel performansa yansımalarını analiz ederek önerilerde bulunmaktır.Bu kapsamda çalışmada kurumsal kaynak planlaması başarısını etkileyen stratejik yönetim seviyesindeki örgütsel faktörlere odaklanılmıştır. Bu faktörler, Üst yönetim desteği, CEO-BT mesafesi, iş süreçlerinin büyümesi ve stratejik niyettir. Çalışmamız aynı zamanda KKP başarısının örgütsel performansa yansımalarını da incelemiştir. Çalışmamız Türkiye'de faaliyette bulunan ve İstanbul menkul kıymetler borsasında (İMKB) hisseleri işlem gören işletmeleri üzerine yapılan bir uygulamayla açıklanmıştır. Çalışmamız son dönemlerde yoğun kullanım alanı bulan KKP uygulama başarılarına yönelik katkılarda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The companies which want to gain competitive superiority expect a great success from their enterprise resource planning software. Costly, complex and time consuming process of enterprise resource planning softwares cause a big failure of these softwares.The aim of our study is to define organizational factors needed to be considered to use enterprise resource planning softwares successfully and to analyze effect of organizational factors on application success of enterprise resource planning and to analyze reflections of the application success of ERP (enterprise resource planning) on organizational performance and to make suggestions.Within this framework, this study focused on organizational factors affecting success of enterprise resource planning in the level of strategic management. These factors are, support of executives, CEO-IT familiarity, growth of business process and strategic intent. At the same time, reflections of ERP success on organizational success is analyzed in this study. The study is clarified with a survey about enterprises operating in Turkey and the enterprises whose shares are publicly traded in Istanbul Stock Exchange. The study intends to contribute to success of ERP applications which are widely used.