Yabancı dil öğreniminde kaygı, utangaçlık, strateji ve akademik başarı arasındaki ilişki
The relationship between anxiety, shyness, strategy and academic achievement in foreign language learning
- Tez No: 313233
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil kaygısı, utangaçlık, strateji ve akademik başarı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar için Yabancı Dil Öğrenme Kaygı Ölçeği, Utangaçlık ölçeğinden çıkan sonuçların tutarlılığını belirlemek amacıyla bu ölçeğin sonunda utangaç olup olmadıklarına ait soruyu da içeren Utangaçlık Ölçeği ve Dil Öğrenme Stratejisi Ölçeği kullanılmıştır. Yabancı Dil başarı düzeylerini belirlemek amacıyla KET sınavı öğrencilere uygulanarak cevaplamaları istenmiştir. Ölçeklerden elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Yapılan araştırma bulguları öğrencilerin yabancı dil kaygısının genel olarak düşük düzeyde olduğunu göstermiştir. Kadın öğrenciler erkek öğrencilere göre daha fazla yabancı dil kaygısı hissetmektedirler. Yabancı dil öğrenme kaygısı ile utangaçlık arasında anlamlı olumlu bir ilişki bulunmuştur. Genellikle, utangaç olmayan öğrencilerin kaygı düzeyleri düşük olarak belirlenmiştir. Kendilerini utangaç olarak ifade eden öğrenciler yabancı dil öğrenmeye karşı kaygı duyduklarını belirtmişlerdir. Öğrenciler genel olarak stratejileri orta sıklıkla kullanırlarken, telafi stratejisini kullanmayı daha çok tercih etmişler, duyuşsal stratejiyi kullanmayı ise en az tercih etmişlerdir. Öğrenciler İngilizceyi yabancı dil olarak öğrendikleri için strateji kullanımına çok fazla gerek duymamışlardır. Bununla birlikte yabancı dil kaygısı ile öğrencilerin kullandıkları stratejiler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrenciler, yabancı dil kaygı düzeylerine göre stratejileri farklı oranlarda tercih etmişlerdir. Utangaçlığın öğrencilerin dil öğrenme strateji kullanımları üzerine bir etkisi olmamıştır. Genelde hem utangaç olmayan hem de utangaç olan öğrenciler dil öğrenme stratejileri ölçeğinde yer alan altı alt boyuttaki stratejilerin tamamını kullandıklarını ve çoğunlukla telafi stratejilerini, en az sıklıkla da duyuşsal stratejilerini kullandıklarını ifade etmişlerdir. Yabancı dil öğrenme kaygısı akademik başarıyı olumsuz etkilemiştir. Yabancı dil öğrenme kaygısı taşıyan öğrencilerin akademik başarıları düşük olmuştur. Yabancı dil öğrenme kaygısı bileşenlerini oluşturan kaygı türleri ile başarı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz bir ilişki bulunurken, ?Yabancı Dil Sınıf Kaygısı? ile başarı arasındaki ilişki diğerlerine göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between anxiety, shyness, strategy and academic achievement in foreign language learning. With the aim of collecting data at the research, Foreign Language Classroom Anxiety Scale, Shyness Scale, Strategy Inventory of Language Learning were used. For the academic success in foreign language, KET exam was given to the students. The results gathered using mentioned scales were analyzed seperately. Findings of this study indicated that students have low anxiety levels in general. Female students are more anxious than males in foreign language learning and this difference is statistically significant. Results also indicated that shyness and foreign language anxiety were correlated. Shyness and foreign language anxiety had a moderate positive correlation. Students who reported to be shy tended to feel anxious in the foreignlanguage classroom. On the other hand, students who reported to be non- shy have low language axiety.It was seen that the general use of the strategies of all the learners were in the medium level. As for students? overall use of English learning strategies, compensation strategies were used the most often, whereas affective strategies the least often. The results indicate that the students make use of all types of learning strategies. However, a significant difference is not observed in strategy preference with respect to language learning anxiety. Students preferred language learning srategies in different proportions with respect to their language learning anxiety levels. Shyness had no effect on students? English learning strategy use. In general, both non-shy and shy students reported using strategies across the six categories of strategies on the Strategy Inventory for Language Learning and they reported using compensation strategies most often,affective strategies the least often. The results show that language anxiety and achievement are negatively related to each other. Findings of this study indicated that foreign language anxiety levels affect high school student?s English learning academic successes, the students with high level of foreign language anxiety received low grades in the exam; however, the students with the low level of foreign language anxiety received high grades. Anxiety was also analyzed according to the four different variables of anxiety which were measured by the FLCAS. The results of the Pearson correlational analysis indicated that English achievement was modestly correlated with all four anxiety variables. Of the four types of anxiety, English Classroom anxiety had the highest correlational value.