Platon'da dostluk kavramı ve bu kavramla ilgili sorunlara Aristoteles'in getirdiği çözümlemeler
The concept of friendship in Plato and analyzes of the problems related to this concept brought by Aristotle
- Tez No: 313234
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSU AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yunan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak philia kavramının Arkaik dönemde nasıl kullanıldığı incelenmiştir; bu kavramın eros ve philosophia ile bağlantısı tanımlandıktan sonra, Klasik Yunan toplumu için ne anlam ifade ettiğine kısaca bakılmıştır. Daha sonra tezin ana konusuna gelinmiş ve Platon'da dostluk kavramıyla ilgili ortaya atılan tüm sorunlar aşama aşama incelenerek, Aristoteles'in ışığında çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu inceleme öncesinde çalışmamızı kolaylaştırsın diye tarafımızdan hazırlanan Lysis, Nikomakhos'a Etik 8.-9.kitap ile Eudemos'a Etik 7.kitap için metin çözümleyici çizelgeler sunulmuştur. En son olarak da Platon ve Aristoteles'in dostluk konusunda, kendilerinden sonra gelen düşünürlere olan etkisine değinilmiştir; böylece hem Roma dünyasının, hem de Hıristiyanlık dünyası ve sonrasının dostluk kavramını algılayış biçimi gösterilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study primarily, is examined the concept of philia how to be used in the Archaic period; secondarily, after giving a description of what is the connection between this concept, eros and philosophia, briefly looked for what is the meaning of philia for the Classical Greek society. Afterwards, the main subject of the thesis is reached, and all the problems related to the concept of friendship, raised by Plato, is examined step by step, then is tried to be analyzed in the light of Aristotle. Prior to this examination in order to provide ease our work, presented the text analyzer tables prepared by us for Lysis, Nicomachean Ethics (book 8-9) and Eudemian Ethics (book 7). Finally, Plato?s and Aristotle?s effect of subsequent thinkers on friendship, is mentioned; so that both the Roman world?s and the Christian world and posterior?s perception of the conception of friendship, intended to be shown.