Okul yöneticilerinin yönetici kaygı düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
Relationship between administrator anxiety levels of school administrator and problem solving skills
- Tez No: 313265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin yönetici kaygı düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir.Araştırmanın evrenini, 2010?2011 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Kırşehir ili ve ilçelerindeki okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında çalışan yöneticiler (müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı) oluşturmaktadır. Evrendeki yöneticilere ulaşmak mümkün olduğundan örneklem seçimine gidilmemiş, evren üzerinde çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini 310 okul yöneticisi oluşturmuştur.Bu çalışma, betimsel bir araştırma niteliğindedir. Tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, araştırmanın bağımsız değişkenleri hakkında bilgi toplamaya yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu?; okul yöneticilerinin yönetici kaygı düzeylerini belirlemek için Şahin (2011) tarafından geliştirilen ?Yönetici Kaygı Ölçeği? ve problem çözme beceri düzeylerini belirlemek için ise ?Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen ve Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Problem Çözme Envanteri? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler üzerinde, aritmetik ortalama ( ), standart sapma (Ss), t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon testi (r), Scheffe testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relation between the problem solving skills and administrator anxiety levels of school administrators.The population of the research is formed by the administrators (director, chief assistant, vice director) who work for primary and secondary education schools of Ministry of Education in towns of Kırşehir and Kırşehir city center. Since it has been possible to reach the administrators in population of the research, sampling is not used; study is carried on the population. The population of the research is formed of 310 school administrators.This study is a descriptive research. It is carried out by scanning model. As for the data of the research,“Personal Information Form”,which was develeoped by the researcher is used in order to gather information about the independent variables of the research,“Administrator Anxiety Scale”which was developed by Şahin (2011) is used in order to determine the anxiety levels of the administrators, and“Problem Solving Inventory”which was developed by Heppner and Petersen (1982) and adopted to Turkish by Şahin and Heppner (1993) is used to determine the levels of problem solving skills.Arithmetic mean ( ), standard deviation (Ss), T test, variance analysis (ANOVA), correlation test (r), Scheffe test are applied on the data gathered in the research.