Iğdır masalları: İnceleme-metin
The folktales of Iğdır: Analysis-text
- Tez No: 313266
- Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 547
Özet
?Iğdır Masalları? adlı bu çalışmada Iğdır'dan derlenen elli masal metnine yer verilmiştir. Bu masallardaki ortak unsurlar tespit edilmiş, masalların formel yapısı ortaya konmuş ve masallar Stith Thompson metoduna göre tasnif edilmiştir.?Giriş?te, Iğdır'ın tarihi, coğrafi konumu, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında bilgi verilmiştir.?I. Bölüm?de, masalın sözlük ve ansiklopedilerdeki tanımlarına, masallar üzerine çalışan araştırmacıların masal tanımlarına, masalların şekil ve muhteva özellikleri ile Iğdır masallarının özelliklerine yer verilmiştir.?II. Bölüm?de, masallar üzerine yapılan ilk çalışmalar, doktora ve yüksek lisans çalışmaları ve Iğdır masalları üzerine yapılan çalışmalar verilmiştir.?III. Bölüm?de, Iğdır masallarının derleme şekline değinilmiştir.?IV. Bölüm?de, masalların tipleri tespit edilerek Eberhard-Boratav ve Aarne-Thompson kataloğundaki tip numaraları ve masalların özetleri verilmiştir.?V. Bölüm?de, Iğdır masallarında ortak unsurlar olan temler, kahramanlar, çevre, yiyecek ve içecekler verilmiştir.?VI. Bölüm?de, Iğdır masallarında kullanılan formel unsurlar tespit edilmiştir.?VII. Bölüm?de, Iğdır masallarında kullanılan motifler incelenmiştir. Motifler, Thompson'ın ?Motif Index of Folk Literatur? adlı eseri esas alınarak çıkarılmıştır.?VIII. Bölüm?de, İncelediğimiz elli masal metnine yer verilmiştir. Bu metinlerin ağız özellikleri korunmuştur. Çalışmanın sonunda metinlerde kullanılan mahalli sözcüklerin Lügatçe'si verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Igdir Tales”50 tales collected by the text of this study are given in Igdir. This fable, common elements were identified and the structure set forth in the formal tales and folk tales have been classified according to the method of Stith Thompson.Igdir in the introduction date, geographic location, emphasized social and economic structure.First chapter, the tale encyclopedias dictionary and definitions, researchers workingon the tale of tales, descriptions, characteristics of fairy tales, fairy tales are given shapeand content, features and Igdir.The second part of the first studies on fairy tales, tales of graduate studies and studies on Igdir given.The third chapter, the shape of the assembly mentioned Igdir tales.The fourth chapter, by determining the types of tales, and Eberhard-Boratav Aarne-Thompson type of catalog numbers and are given summaries of the tales.The fifth chapter, the elements in common with tales Igdir combinations, heroes, environment, food and drinks are provided.The sixth chapter, Igdir tales were used in the formal elements.The seventh chapter, Igdir tales motifs were used. Motifs, Thompson?s“Motif Index ofFolk Literature”was based on his work.The eighth chapter, we examined the texs of 50 stories are included. Features of these texts preserved in the mouth. In dictionary local words used in the texts are given at the end of the study.