Children and consumption; identifying preschool children's consumption behavior with individual, environmental (family) and television viewing (advertisements) determinants
Çocuklar ve tüketim; okul öncesi çocuklarının tüketim alışkanlıklarının bireysel, çevresel(aile) ve televizyon izleme(reklamlar) etkenleri ile tespiti
  1. Tez No: 313284
  2. Yazar: ÖZLEM AKBÜLBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BİNAY KURULTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Home Economics, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez okul öncesi çocuklarının tüketim alışkanlıklarının üzerinde muhtemel etkisi olduğu düşünülen etkenleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez on bir bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, tüketim, tüketici ve tüketici alışkanlıkları hakkında literatür araştırması verilmiştir. Tüketicinin doğası ?bireysel; tüketicinin doğası ?çevresel; aile ve veya hane halkının etkileri, çocukların aile grubu içindeki rolü, televizyon izlemenin tanımlanması, televizyon reklamcılığının tanımlanması, çocuklar ve televizyon reklamcılığı, araştırmanın değerlendirilmesi, sonuçlar ve tavsiyeler tezin diğer bölümleridir.Tez aynı zamanda üç ana kısma da ayrılmaktadır. `Tüketimin doğası' adı altında başlayan ilk kısım, tüketicinin rolü ve tüketim sürecini etkileyen değişkenlerden, önce bireysel sonra çevresel etkenleri, tespit etmektedir. Aile/hane halkının etkileri ve çocuğun aile grubu içerisindeki tüketim rolü de bu kısma eklenmiştir.İkinci bölüm televizyon izleme ve televizyon reklamcılığı değişkenlerinin çocukların (okul öncesi çocuklarının) tüketim sürecine etkisi hakkındadır.Tezin üçüncü bölümü ise, 102 çocuğun ailelerine uygulanan soru formlarının, araştırma doğrultusunda değerlendirilmesini içerir. Çalışma, çocuklar üzerindeki tüm etkenlerin analiz edilmesi ve bu etkenlerin tüketim sürecine yaptıkları olumsuz etkilerinin minimize edilmesi doğrultusunda ailelere ve eğitimcilere yardımcı olunması amacında hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the possible effects of determinants on consumption behavior of preschool children?s. It consists of eleven chapters. After the introduction a literature review about consumption, consumer and consumer behavior are given. Nature of consumer - as an individual; nature of consumer ? as in her or his environment; family and household influences; consumption role of children?s in a family group; defining television viewing; defining television advertising; children and television advertising; the evaluation of the research; conclusions and recommendations are the other chapters.Thesis is also divided into three main parts. The first part that is named `nature of consumption? identifies the consumer role and variables effecting consumption process with individual and environmental determinants. Family/household influences and consumption role of children?s in a family group are also included at this part.The second part is about television viewing and advertising variables affecting children?s (preschoolers?) consumption processes.The third part of the thesis is the evaluation of the research which includes a questionnaire implemented to families of 102 preschool children. All the work aims to analyze the effects of all determinants on children and to be useful for parents and educators to minimize negative effects of whole consumption process.