Bailo Agostino Nani'nin Relazione'sine göre 17.yüzyıl başı Osmanlı Venedik ilişkileri
Early 17th century Ottoman Venetian relations according to the Relazione of Bailo Agostino Nani
- Tez No: 313285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK PEKSEVGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İstanbul'un fethi ile yoğunluk kazanan Osmanlı Venedik ilişkilerinde balyoslar aktif rol oynamışlardır. La Serenissima olarak anılan Venedik Cumhuriyeti'nin Osmanlı Devleti nezdindeki daimi elçisi ve temsilcisi olan balyosun amacı, Venedik'in Osmanlı Devleti ile sosyal, kültürel ve siyasi ilişkilerini geliştirip dengede tutmaktı. 1454 yılı itibariyle, Venedik Cumhuriyeti'nin 18.yüzyılda son bulmasına kadar olan dönemde, görev süreleri ortalama üç yıl olmak kaydıyla, Osmanlı hakimiyetindeki İstanbul'da birçok balyos görev yapmıştır ve ülkelerine döndükten sonra, Venedik Doç'u ve Senato'suna sunmak üzere, Osmanlı hakkındaki gözlemlerini anlattıkları relazione adında uzun raporlar hazırlamışlardır.Bu tez çalışmasında, balyosluk ve Osmanlı Venedik ilişkilerinin anlatımı dışında, III.Mehmed döneminde 1600 tarihi itibariyle İstanbul'da balyosluk görevini sürdürmüş Agostino Nani'nin Venedik Doç'una hitaben yazdığı relazione'si üzerinde durulmuştur. Bu relazione'de III.Mehmed ve şehzadeleri, Valide Safiye Sultan ve dönemin Osmanlı İmparatorluğu hakkında verilen bilgiler gerçeklerle karşılaştırılarak incelenmiştir.Bu çalışmada ayrıca, Latince'ye benzer sözcüklere yer verilmiş, günümüz İtalyancasından farklı, eski bir İtalyanca ile yazılmış bu relazione'nin bazı kısımları ilk kez olarak Türkçe'ye tercüme edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Bailo?s have played an active role in the Ottoman-Venetian relations, which have intensified after the conquest of Istanbul. Bailo?s being the permenant ambassador and representative of the Republic of Venice (referred to also as `the Serenissima?) had the main objective to develop the social, cultural and political relations and keep them in balance. Starting from the year 1454 until the end of the Venetian Republic (18th century), many bailos have served in the Ottoman ruled Istanbul ? on average three year terms, and after returning to their country, prepared detailed reports on their observations on the Ottoman Empire, later to be presented personally to the Venetian Dodge and the Senate.In this thesis, in addition to the explanation of the institution of Bailo and the Ottoman-Venetian relations, the relazione which was written to the Dodge of Venice by Agostino Nani (started the position in 1600 in Istanbul) is focused upon. The information presented in the relazione about the Ottoman Empire, Mehmed III, his sons and his mother Sultan Safiye, is also compared with the accurate information at the times.In addition, the relazione written with an ancient Italian language mixed heavily with Latin words, much different than the modern day Italian, has been translated to Turkish for the first time.