Social media as a consumer socialization agent for adolescents and adolescents' purchase intention between the ages of 11-15
11-15 yaş arası çocuklarda sosyal medyanın çocukların tüketici olarak sosyalleşmesi üzerindeki etkisi ve çocukların satınalma yönelimi
- Tez No: 313286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde kendi ihtiyaçlarını satın alan, ailenin satınalma davranışı üzerinde de ciddi etkileri olan çocuk tüketicilerin sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Çocukların tüketici olarak sosyalleşmesi üzerinde aile, medya, okul tipi ve akranlarının etkileri araştırılmıştır. Sosyal Medya, internet kullanımının da artması ile çocukların hayatlarında önemli bir rol kazanmıştır. Bu araştırmada Sosyal Medya, çocukların tüketici olarak sosyalleşmesi üzerinde etkisi olan bir araç olarak incelenmiştir. Bu araştırmanın hedefi Sosyal Medya'nın, İstanbul'daki 11-15 yaş aralığında bulunan çocukların , tüketici olarak sosyalleşmesi üzerindeki ve yine çocukların satınalma tutumları üzerindeki rolünün belirlenmesidir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, cinsiyet, ailenin demografik özellikleri, okul tipi, yaş ve Sosyal Medya üyeliklerinin, çocukların tüketici olarak sosyalleşmesi ve satınalma davranışları üzerinde etkilerinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescents possess an important role as a consumer in the market by making their own purchases and effecting parental purchase decisions . Researchers pay attention on adolescents consuming tendencies and define the socialization agents as peers, school, media and parents. Social Media is taking an important role in adolescents life in the paralel of increase in internet usage . Social Media is in the tendency of being a socialization agent . In this study, Social Media is being kept as a socialization agent for adolescents. The purpose of this study is to share the findings of an exploratory study conducted to determine the role of Social Media as a consumer socialization agent and family purchase decision impact of adolescents between the ages of 11-15 in Istanbul. The results of the survey gives us gender, parental demographical characteristics, school type, age and Social Media membership has a significant effect on adolescents consumer socialization and purchase behaviour.