The relationship between organizational climate, individual values & creativity: The mediating role of leadership
Örgüt iklimi, bireysel değerler ve yaratıcılık arasındaki ilişki: Liderliğin ara değişken olarak rolü
  1. Tez No: 313287
  2. Yazar: İLGE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAHYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Son yıllarda, örgütsel davranış alanında yaratıcılık, yeni ve gelişmekte olan bir araştırma konusu olarak ön plana çıkmaktadır (Shalley ve Zhou, 2003). Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, örgütsel iklim ve bireysel değerler ile çalışanların yaratıcılığa yönelik davranışları ve işlerine olan yaratıcı katılımları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Buna ek olarak, liderliğin bireysel değerler ile çalışanın yaratıcı davranışları arasındaki ilişkide ara değişken olarak rolü incelenmektedir. Analizde kullanılan 370 anket formu Türkiye'de hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde çalışanlardan elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarında örgütsel iklimin risk, serbestlik, karar verme ve işin niteliği öğeleri ile yaratıcılık arasında ilişki olduğu ortaya konmuştur. Çalışanların yaratıcılığa yönelik davranışları ile işlerine olan yaratıcı katılımları arasında da güçlü ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bireysel değerlerden öz-yönelim, başarı ve evrensellik boyutlarının çalışanların yaratıcılığa yönelik davranışları ile; öz-yönelim, güvenlik ve öz-uyarılım boyutlarının da çalışanların işlerine olan yaratıcı katılımları ile ilişkili olduğu söylenebilir. Çalışmada ortaya konulan bir başka bulgu ise, dönüşümsel liderliğin ve koşullu ödüllendirmenin yaratıcılığın önceli olabileceği ve liderliğin bireysel değerler ile yaratıcılık arasındaki ilişkide kısmi olarak ara değişken etkisinin olduğudur. Çalışmanın sonunda, bu araştırmanın literatüre ne gibi katkıları olabileceği ve araştırma sonuçlarının iş dünyasını anlama ve yorumlamada ne gibi katkılar sağlayabileceği konusunda bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational Creativity has become a relatively new and emerging research area within the field of organizational behavior (Shalley and Zhou, 2003). Hence, the aim of this study is to explore the organizational climate items and individual values that are related to the employee creative behavior and creative work involvement, and to examine the mediating role of leadership in the relationship between individual values and employee creative behavior. The sample used in the analysis (N=370) is composed of Turkish service sector employees. The results indicate that there is significant and moderately strong relationship between risk, freedom, decision making, nature of work items of organizational climate and the dependent variables which are employee creative behavior and creative work involvement. The dependent variables are also found to be strongly related with each other. The study showed that self direction, achievement, and universalism dimensions of individual values explain the majority of variance in employee creative behavior, while those values are self direction, security, and stimulation dimensions for creative work involvement. The results reveal that transformational leadership and contingent reward dimension of transactional leadership are positively related with employee creative behavior and creative work involvement. Furthermore, the relationship between individual values and employee creative behavior is partially mediated with the type of leadership. This study intends to provide further contribution to the business literature by pointing out managerial implications of the research concepts, and the relationships among them. In addition, as we know of, this is first research conducted on this topic in Turkey.