Mağaza içerisinde geçirilen zamanla plansız satın alma arasındaki ilişki
The relationship between time spent in store and impulse buying
  1. Tez No: 313288
  2. Yazar: CEREN KUZUDİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Dünyanın sanayileşme sürecine girmesiyle birlikte tüketici davranışlarında köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Geçmişte, işletme birimlerinin ürettikleri ürünlere göre satın alma eylemi gerçekleştiren tüketici, günümüzde fizyolojik ve duygusal ihtiyaçlarına göre satın alma eyleminde bulunmaktadır. Tüketici davranışlarında meydana gelen bu değişiklikten dolayı işletme birimlerinin tüketicinin neden-neyi satın alma eyleminde bulunduğuyla ilgili araştırmalar yapmasına sebep olmaktadır. Yapılan çalışmalar neticesinde de, tüketicinin sadece fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için değil, aynı zamanda duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için satın alma eyleminde bulunduğu, hatta bu satın alma eylemini genellikle alışverişe çıkmadan önce plan yapmadan gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Yani günümüz modern tüketicisinin büyük bir bölümü, satın alma kararını önceden planlamadan, alışveriş mekânında verdiği tespit edilmiştir. Özellikle içerisinde farklı kategorilerden çeşitli ürün bulundurduğu için perakende mağazalarında bu oran daha da artmaktadır. Tüketici davranışlarında son derece önemli hale gelen plansız satın alma eylemi, işletme birimlerinin ve araştırmacıların bu konuyu inceleme ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.Bu tez çalışmasının teorik bölümünde tüketici davranışı, perakende sektörü ve plansız satın alma eylemi hakkında konulara değinilmiştir. Teorik kısımda incelenen konular doğrultusunda iki farklı perakende mağazasında alışveriş yaparak mağazadan çıkan müşterilere ve o mağazanın müşterisi olan ama o an mağazada bulunmayan İstanbul'da yaşayan tüketicilere bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışmasında öncelikle cevaplayıcılara genel olarak tüketim davranışlarına yönelik sorular yöneltilmiştir. Daha sonra ise işletme birimlerinin alışverişi arttırmaya yönelik yapılan mağaza içi unsurların ne derece önemli olduğu ölçülmeye çalışılmııştır. Anketin sonraki bölümünde plansız satın almayı arttıran aktivitelerin tüketicilen için etkililik derecesi öğrenilmiştir. Anket sonuçlarına göre işletme birimlerinin alışveriş mekânında yaptığı pazarlama çalışmalarının plansız satın alma ile ilişkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Upon entry into the process of industrialization in the world, radical changes in consumer behaviour has occured. In the past, consumers had to buy what business units produced, but today consumers buy what they need; this because of emotional satisfaction. Due to this change, business units are willing to investigate why and what consumers buy with the help of researches. As a result of the studies, the consumer does not only to satisfy physiological needs, but also make purchases to satisfy emotional needs, even the act of purchase is usually carried out without the plan for shopping has been identified. It is a large majority of today's contemporary consumers, who buy unplanned and decide in shops what to buy. This proportion increases in retail stores because of the offer for many types of products. In consumer behaviour, unplanned buying has become extremely important, this issue has revealed the need for intensive review.In the theoretical part of this thesis, consumer behaviour, the retail sector, and unplanned (impulse) buying issues are described. From the theoric perspective, a survey is made to two a variety of retail store clients who were in stores at that moment, and client of stores who were not in stores at that moment but live in Istanbul. First, general questions about consumer behavior were asked to respondents in survey. Then, the in-store activities which increase the purchasing is asked for to measure severity. According to the survey that marketing activities which are done in store by business units is related with unplanned buying behaviour.