Öğretmen motivasyonunda yönetici yaklaşımlarının incelenmesi: Kocaeli ili Gölcük ilçesi örneği
  1. Tez No: 313295
  2. Yazar: HARUN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma; öğretmen motivasyonunda yönetici yaklaşımlarının etkilerini ölçmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı liselerde çalışan öğretmenler arasında yapılan bir araştırmadır. Tarama modeliyle yapılan bu araştırma, öğretmenlerin bireysel motivasyonlarını ve eğitim yöneticilerinin motivasyon amaçlı yaklaşımlarının öğretmen motivasyonuna etkilerini bulmak için, eğitim, okul, eğitim yöneticisi, öğretmen ve motivasyonu artıracak ilgili kaynaklar taranıp, konu ile ilgili daha önceki benzer çalışmalar araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, ilgili uzman görüşleri de alınarak anket formu hazırlanmış ve mesleki motivasyon ölçeği ile beraber uygulanmıştır. Araştırmada öğretmen motivasyonunun cinsiyet, yaş, kıdem, branş, medeni durum ve lise türü'ne göre farklılaşıp farklılaşmadığı öğretmen motivasyon ölçeği uygulanarak tespit edilmeye, öğretmen motivasyonunda yöneticilerin etkisi de yönetici tutum ölçeği uygulanarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma bağımsız evrenden alınmış bir bağımsız örneklemi içermektedir. Öğretmenlerin bireysel motivasyonlarının ölçülmesi, eğitim yöneticilerinin yaklaşımlarının motivasyonlarındaki etkilerinin belirlemesi amacıyla araştırma kapsamına alınan; Kocaeli ili Gölcük ilçesindeki 11 lisede görev yapan öğretmenler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu evrenden tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilen 200 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm bulgular, beşinci bölüm sonuçlar ve tartışmalar, altıncı bölüm ise önerilerdir.
Özet (Çeviri)
This study consists of a survey, which is executed among the teachers work in high schools appurtenant to The Ministry of National Education in order to assess effects of the principles? approach to the motivation of teachers. In this survey executed by the screening model, the education, school, principles, teacher and related sources are screened and also former similar studies searched in order to find of effects approaching of principles to the motivation of teachers. In the direction of the information obtained, a questionnaire form is prepared together with obtaining opinions of related experts, and it?s implemented with occupational motivation scale. In this survey, it is tried to be determined that whether the motivation of the teacher differentiates according to their sex, age, seniority, branch, marital status and the type of the high school by using teacher motivation scale; and the effect of the principles is tried to be determined by using the attitude scale for principles. The survey contains an independent sample taken from an independent universe. The teachers working at eleven different high schools in Gölcük/Kocaeli included to the survey in order to measure the effect of the principles? approaching to the motivation generate the universe of the survey and to measure motivations of each teacher individually. 200 teachers are chosen by random sampling method form the sample of this survey. This study consists of six chapters. These are; introduction as first chapter, hypothetical information and literature scanning as second, the method of the survey as third, findings as fourth, conclusions and discussions as fifth, and recommendations as sixth.