Vasiyetnamenin geri alınması
Revocation of testament
- Tez No: 313294
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
?Vasiyetnamenin Geri Alınması? başlıklı çalışmamızda; öncelikle konunun önemi açıklanmış, ardından konuya ilişkin eski yasal düzenlemeler Roma Hukukundan başlanarak incelenmiştir. Keza, İslam Hukukunun meseleyi ele alış tarzı da özet olarak verilmiştir.TMK 542 vd. hükümlerine göre vasiyetname 4 yoldan geri alınabilir:1) Saf geri alma vasiyetnamesi ile2) İlki ile çelişkili 2. vasiyetname ile3) Yok etmek ile4) Vasiyetnameye konu edilen malın sonradan sağlararası tasarrufa konu edilmesi ile.Vasiyetnamenin geri alınmasına ilişkin bu dört usul, Yargı kararları ve İsviçre ? Alman Hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş; vasiyetnamenin geri alınmasının kısmi olabileceği gibi şarta bağlı da olabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study titled as ?Revocation of testament? significances of the subject have been primarily explained and the former regulations on the subject starting with the Roman Law have been examined. Furthermore, regulations of Islamic Law on the subject have also been summarized.According to articles 542 et seq. of Turkish Civil Code, a testament can be withdrawn with these four processes:1) by a secondary testament which only contains testator?s consent of revocation or,2) by a secondary testament which is conflicting with the first testament or,3) by destruction of the testament or,4) by transaction of goods and rights which are issued at the testament.These four processes for revocation has been analyzed comparatively with civil jurisdictions, Swiss - German Laws and it has been expressed that the revocation of a testament could be conditioned and partial.