Türkiye'deki okulların Comenius projelerine etkin bir şekilde katılımının sağlanması üzerine araştırmalar ve Comenius 1-1 fen proje başvurusu
Researches on getting the participation of schools in Turkey in Comenius projects and an Comenius 1-1 science project application
- Tez No: 146350
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
-MÜ ÖZET Bu araştırmada Comenius 1 Okul Ortaklıklarının incelenmesi, Ankara ilinde Comenius 1 Okul Ortaklıklarına başvuruda bulunan kurumların okul yönetici ve koordinatör öğretmenlerinin bu ortaklıkları ne kadar tanıdığı, başvuru sürecinde yaşanılan güçlükler ve ihtiyaçların belirlenmesi, Comenius 1-1 okul projelerinden örnek fen projelerinin incelenmesi ve pilot fen projesi başvurusunda bulunulması amaçlanmıştır. Projelerin eğitimin farklı alanlarına sağlayabileceği katkılar doğrultusunda literatür araştırması yapılmıştır. Araştırmada okul müfredatım geliştirme çalışmaları ve uluslararası eğitim programları üzerine yoğunlaşılarak, okul müfredatlarım geliştirme çalışmaları ile öğrenme yaklaşımları arasındaki etkileşimler incelenmiş; öğrenme yöntem ve tekniklerinin geliştirilmesi, öğrenci-öğretmen motivasyonunun artması, çağdaş eğitim anlayışının kazanılması ile Comenius projeleri arasındaki ilişkiler irdelenmiştir. Uluslararası eğitim projeleri ve AB eğitim projelerinin ülkemiz okullarına daha iyi nasıl tanıtılabileceği konusunda araştırmalar yapılmıştır. Comenius 1 Okul Ortaklıkları projelerine başvuruda bulunacaklar için yapılması gereken işlemler araştırılarak Comenius 1 Okul Ortaklıkları rehberi geliştirilmiştir. İlgili uzmanların görüşleri alınarak Ankara ilinde Comenius 1 Okul Ortaklıklarına başvuruda bulunan okul yönetici ve koordinatör öğretmenlerine uygulanacak görüşme formu geliştirilmiştir. AB Eğitim ve Gençlik Dairesi Başkanlığından elde edilen Ankara ilinde Comenius 1 Okul Ortaklıklarına başvuruda bulunan kurumlardaki okul yönetici ve koordinatör öğretmenleri ile gerçekleştirilen görüşmelerde elde edilen verilerin incelenerek yorumlanması sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir: 1) AB nin proje uygulamalarına yönelik kriterleri, istisnaları, uluslararası fonu bütçelendirme şekli gibi AB nin kararlarına yönelik bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir..Jıv 2) Proje tanıtımlarının daha detaylı, periyodik aralıklarla tekrar edilen, eğitimin farklı boyutlarına yönelik sağlayabileceği kazanımlara ve uygulamalı örneklere ağırlık verilen tanıtımlar şeklinde olması gerekmektedir. 3) Projelerin sosyal, kültürel alanlar dışında fen-çevre, tarih, ekonomi gibi alanlarda da hazırlanabilmesi için proje konusu farklı olan alanlardan proje örneklerinin tanıtılması gerekmektedir. 4) Projelerin değişik aşamalarında üniversite, araştırma kurumlan, akademisyenler gibi alanlarında yetki sahibi kişi ve kurumlardan yararlanılması gerekmektedir. 5) Devlet okullarının projelere katılımının arttırılması için teşviklerin yapılması gerekmektedir. Bu tezde yapılan görüşmeler sonucunda da tesbit edildiği gibi proje örneklerine ihtiyaç olduğu tarafımızdan da bir ihtiyaç olarak görüldüğü için, ülkemizde bundan sonra hazırlanacak Comenius projelerine yardımcı olmak amacıyla daha önce uygulanmış çeşitli Comenius 1-1 Okul projelerinin proje planı ve uygulamalarına yönelik örneklerinden özellikle Comenius 1-1 fen proje örnekleri sunulmuştur. Ayrıca çalışmamızda Ankara İlinde bulunan bir okul ile Comenius 1-1 Okul projelerinden fen-çevre konu başlığı altında ilgili bir çok alanları da kapsayan bir fen projesi başvurusu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
J v ABSTRACT In this project, it is aimed to research Comenius 1 School Partnerships, to determine how much principals and the coordinator teachers of the schools applied to Comenius 1 School Partnerships in Ankara know these partnerships, to find out needs and difficulties experienced in the application process, to study model science projects of the Comenius 1-1 school projects, and to apply to model science project. Literature researches have been carried out to find but contributions that can be provided by the projects for the different fields of education. Focusing on the studies on developing school curriculum and international education programs, interactions between studies on developing school curriculum and learning approaches have been examined; connections between developing learning methods and techniques, increasing student-teacher motivation, comprehending contemporary education system and Comenius projects have been studied. Researches have been carried out on how international education projects and EU education projects can be explained better to our schools. Through researching procedures necessary for the application to Comenius 1 School Partnerships, Comenius 1 School Partnerships guide has been developed. Getting the concerned experts' opinion, a questionnaire to be applied to principals and coordinator teachers of the schools applied to Comenius 1 School Partnerships in Ankara, has been developed. As a result of the interpretation and examination of the data getting from questionnaires of the principals and coordinator teachers of the schools applied to Comenius 1 School Partnerships in Ankara according to Department of EU Education and Youth, the following results have been acquired: 1) Enough information should be given about EU decisions such as exceptions, criteria of project implementations of EU, budgeting international fund.>vi 2) Project definitions should be in a way more detailed, being rendered in periodic interventions, emphasizing on practical models and benefits that it can provide fir the different fields of education. 3) Project models from fields having different project subject, should be introduced to prepare project on the subjects like science- environment, history, economy except for social and cultural fields. 4) It is needed to benefit from people and organizations professional in their fields such as universities, research institutions, and academicians. 5) Encouragement should be provided to increase the participation of the public schools to projects. Like determined in the results of the questionnaires carried out in this thesis, and as we also think that there is a need for the project models, especially Comenius 1-1 science project models from models of project plan and implementation of several Comenius School projects applied before have submitted to help Comenius projects to be prepared in the future in our country. Furthermore in our study, an institute in Ankara has applied to science project including related many fields under science- environment subject title from Comenius 1-1 School projects.