İlköğretim okul yöneticilerinin demokratik tutumları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki: Zeytinburnu örneği
An analysis of the relationship between democratic behaviors of directors and organizational commitment levels of the teachers in primary schools: The case of Zeytinburnu
- Tez No: 313297
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN ACAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin demokratik tutumları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında ilişkinin varlığının belirlenmesidir. Bu amaçla ilköğretim okul yöneticilerinin demokratik tutumları ile öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin öğretmenlerin cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine ve eğitim düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma; giriş, demokrasi ve örgütsel bağlılık, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç-tartışma ve öneriler olmak üzere beş bölüm altında toplanmıştır.Ölçekler daha önceden belirlenen örneklem grubuna 2009?2010 öğretim yılı ikinci döneminde 544 öğretmene araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan ölçekler üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdeKişisel Bilgi Formu; ikinci bölümde Refik BALAY tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Anketi, üçüncü bölümde ise İsmail ZENCİRCİ tarafından geliştirilen Demokratik Eğilimler Ölçeği yer almaktadır. Uygulamaya konulan ankette;Kişisel Bilgi Formunda5, Örgütsel Bağlılık Ölçeğinde27 veDemokratik Eğilimler Ölçeğinde24 olmak üzere toplam 56 ifade yer almaktadır.Araştırma grubunu oluşturan öğretmenlerin demografik özelliklerini belirleyici frekans (f) ve yüzde (%) değerleri çıkarılmıştır. Daha sonra ölçeklerden elde edilen puanlar için frekans (f) ortalama (x) ve standart sapma (ss) puanları hesaplanmıştır. Gruplar içerisinde normal dağılım özelliği göstermeyen (n
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to project the existence of relationship between democratic behaviors of directors and organizational commitment levels of teachers in primary schools. Therefore it is aimed to determine whether there is any difference in democratic behaviors of directors and the level of organizational commitment level of teachers due to gender, professionals and education levels.Scales were applied to a predetermined sample group of 544 teachers in the second term of 2009-2010 educational year. There were three sections in the survey. The first section included Personal Information Form; Organizational Commitment Questionnaire which was developed by Refik BALAYwas in the second section; and in the third section there was İsmail ZENCİRCİ?s Democratic Tendencies Scale.The results have been analyzed at a .05 significance level prescribed in the SPSS for Windows 13.0 program and the results have been provided in schemas in accordance with the purposes of the research.As for findings; a significant relation was found between democratic behaviors of directors and organizational commitment levels of teachers in primary schools. According to the results, as the democratic behavior score of directors perceived by teachers increases, the level of organizational commitment of teachers increases accordingly.In other words, it is evident that democratic behaviors of directors stimulate the organizational commitment levels of teachers.