Kur'ân'ı mezhebî saik ve kaygılarla okumanın Şiî formu
Shia's form of reading Qur'an with sectarian motive and anxiety
- Tez No: 313396
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez Şiî tefsir anlayışını araştırmayı amaçlamaktadır.Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde İslam'ın erken döneminde oluşan mezhepler arası ihtilafların nedenleri ve sonuçları üzerinde birtakım bilgiler verilmiştir.İlk bölümde Şia'nın siyasî ve dinî düşüncelerini içeren bazı konular izah edilmiştir. İkinci bölümde ise, Şia'nın siyasî ve dinî düşüncelerini Kur'ân'la nasıl ilişkilendirdiği açıklanmıştır.Son olarak konu ile ilgili değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation?s goal is search of Imamiyya Shia?s understanding of interpretation.This study consists of two parts with introduction. In introduction part of this study, some information about causes and effects of sectarion conflicts in early Islamic terms is given.In the first part some issues about Shia?s political and religious thoughts are described. In the second part of this study how Shia associates its political and religious thoughts with Qur?an is explained.We have finally summorized the subject.