Sosyal ve psikolojik koşulların Arthur Miller'in oyun karakterleri üzerine etkileri
The impact of social and psychological conditions on characters in Arthur Miller?s plays
- Tez No: 313427
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Arthur Miller yapıtlarında toplumsal duyarlılığı, yarattığı karakterlerin `kişisel zayıflıklarının derinliklerine inerek' kendi yorumlarıyla birleştiren Amerikalı oyun yazarıdır. Miller'ın oyunları iki dünya savaşı arasındaki dönemde ABD'de başlayan gerçekçi geleneği devam ettirmiştir. Tennessee Williams ile birlikte, Miller Dünya Savaşı sonrası en tanınmış Amerikalı yazarlardan biridir.Arthur Miller mütevazı bir başlangıç yaptığı yazarlık kariyerinde, sıradan insanın durumu ile hayatından bezmiş çalışkan işçiyi yansıtan yapıtlarıyla toplumsal vicdanı tam olarak anlamıştır. Miller kimliğinden ve çocukluğundan kaçamamış ve ister kasıtlı olsun ister olmasın bu durum onun yazdıklarına yansımıştır. Değerleri Depresyon dönemi, İkinci Dünya Savaşı, savaş sonrası dönem ve Yahudi kimliği ile şekillenmiş; bunlar yarattığı karakterlerinin de değerleri olmuştur. Bu özellikler geniş kitlelerce Miller'in pek çok oyununun fazlasıyla Yahudi içerikli olarak değerlendirmesine sebep olmuştur. Miller'ın oyunları genellikle ailelerin yanlış değerlerle nasıl tahrip olduklarını betimler. Miller'in özellikle ilk çabaları klasik Yunan yazarlarına karşı olan hayranlığını gösterir.Miller'in dört başyapıtı Death of a Salesman, All My Sons, A View from the Bridge and The Crucible Amerikan toplumu ile ilgili konuları ele alır. Miller, sosyal ve psikolojik koşullar bakımından Amerikan toplumunun cinsel yeterlilik, dürüstlük, güvenilirlik, fiziksel güç, üstünlük gibi normlarını resmeden karşıt karakterler oluşturur. Tutkuları ve korkuları sonucu garip davranışlar sergileyen bazı karakterler yaratır. Bu karakterler oyunlarda diğer karakterleri suçlayarak davranışlarını şekillendirirken, sosyal normlara uygun davranış sergilemezler. Onların korku ve tutkuları ve diğer ilgili tüm hareketleri yaşadıkları toplumda kendilerinin değişen davranışlarını ortaya koyar. Sonuçta tüm sorunlar ve sosyal, psikolojik unsurların hepsi, kişilerin toplum içinde saygınlıkları yitirişi ile birlikte ahlaki değerlerin tamamen kaybı ile sonuçlanır ve bu durum kişilerin aileleri üzerindeki kontrolü kaybetmesine yol açar ve bazı ölümler ile sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
Arthur Miller is an American playwright who combined in his works social awareness with deep insights into personal weaknesses of his characters'. Miller's plays continued the realistic tradition that began in the United States in the period between the two world wars. With Tennessee Williams, Miller was one of the best-known American playwrights after WW II.Arthur Miller gained an understanding for the plight of the common man and an understanding of the social conscience of the down and out hard worker from his humble beginnings. He could not escape his identity and his childhood, and whether it was intentional or not, it crept out through his writing. His values gained from his life in the Depression, through the Second World War, in the post-war period, and from his Jewish heritage are also the values of his characters. These characteristics made many of his plays seem too Jewish for wide acclaim. Miller's plays often depict how families are destroyed by false values. Especially his earliest efforts show his admiration for the classical Greek dramatists.Miller deals with the issues related to American community in his four masterpieces: Death of a Salesman, All My Sons, A View from the Bridge and The Crucible. He creates opposing characters to present the norms of American society such as sexual competence, honesty, reliability, physical power, and dominance in terms of social and psychological conditions. He creates some characters who behave strangely as a result of their passions and fears. While these characters behave by accusing the other characters in the plays, they cannot conform to the social norms. Their fear and passion and all the related positions reveal their changing behaviors in the community they live. As a result, together with all the problems and social and psychological elements, they lose their control over their families along with the respect within their community which result in some deaths and total loss of moral values.