Elif Şafak'ın eserlerinde bölünmüşlük
The separateness in Elif Şafak's works
- Tez No: 313428
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ZORKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Her yazar, kendinden önceki dönemlerde ve kendi döneminde ortaya konulan ürünlerden faydalandığı kadar toplumsal değişimlerden ve hareketlenmelerden de değişik oranlarda etkilenir. Roman türündeki eserler, ilk zamanlar basit bir kurgu ile Doğu-Batı ikilemi ve sosyal problemler çerçevesinde oluşturulurken şimdi daha sıkı ve girift bir yapıya bürünmüştür. Teknolojik gelişmeler paralelinde gündelik yaşamdaki yükü biraz daha rahatlayan insanoğlunu, artık kendisini iç dünyasındaki huzursuzluklar ve çalkantıların kucakladığı koyu bir yalnızlık ve parçalanmışlık beklemektedir.Günümüz insanının içine düştüğü bu çıkmaz, Elif Şafak eserlerinden ve bölünmüşlük kavramından hareketle incelenmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmada Elif Şafak'ın Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf, Baba ve Piç, Siyah Süt, Aşk adlı romanları inceleme kaynaklarını oluşturmaktadır.Elif Şafak'ın eserlerinde bölünmüşlük kavramı, bireysel olarak insanoğlunun özünden ayrı veya özünden uzaklaşmış bir vaziyette birden fazla kimlik içinde bocalamasını ihtiva ederken toplumsal açıdan da batılılaşmayı; dini, etnik, kültürel bir ötekileştirmeyi, yabancılaşmayı içerdiği görülür. Bu yüzden bölünmüşlük kavramı çerçevesinde yapılan incelemede sırasıyla Batılılaşma, Ötekileştirme, Yabancılaşma ve Kimlik Bunalımı başlıklarının tezin bütünlüğünü oluşturduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Every outher is influenced not only from the social changings and actions but also utilize from the productions brought out in his/her own and previous periods. While the works in the form of novel have been accounted in East-West dilemna with a siple structure and in the frame of social problems at first, they have merged with a harder and grift composition, now. A dark solitude and shatterings, embrocing the turbulences and unrests in his/her inner life awaits the individual whose tax in daily life is comforted on the line of technologic development.This deadlock that the modern people are in, has been strived to dissect from Elif Şafak?s works and the concept of division. In the work, the analysis sources are constituted from Elif Şafak?s novelsi Pinhan, Şehrin Aynaları, Mahrem, Bit Palas, Araf, Baba ve Piç, Siyah Süt and Aşk.While the concept of division in Elif Şafak?s works including the someone?s delusions in multiple identities and alienqtions or separation from him/herself individually, it is also delected socially that it contains getting westernian in terms of an alienstion in religion, ethnicity and cultural. Thus, in the analysis which was held in the frame of the concept of division, it can be assessed that Westernian, Alienation and Identity crisis construct the unty of the thesis.