Şanlıurfa ve ilçelerinde bulunan tarihi konaklar
Şanlıurfa and historical residences in its towns
  1. Tez No: 313434
  2. Yazar: METİN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLHAMİT TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, ilk çağlardan bugüne kadar önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve büyük bir kültür ve ticaret merkezi olmuştur.Bu zengin kültürü günümüzde halen bünyesinde barındıran Şanlıurfa bu açıdan büyük bir öneme sahiptir.?Şanlıurfa Ve İlçeleri'nde Bulunan Tarihi Konaklar? başlığı altında yapılan bu çalışmada, giriş bölümü, konunun niteliği ve önemi, Şanlıurfa'nın coğrafik özellikleri ve tarihçesi, Şanlıurfa Sivil Mimarisinin genel özellikleri, Şanlıurfa Sivil mimarisinin bölümleri, Şanlıurfa Sivil mimarisinin biçimlenmesinde etkili olan nedenler, işlendikten sonra Şanlıurfa ve İlçelerinde yer alan önemli konaklardan 8 tanesi bilimsel açıdan incelenerek bunların tamamı katalog düzeni içinde tanıtılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde, incelenen örneklerin mimari plan şema özellikleri belirtildikten sonra, Şanlıurfa yöresi ve çevre illerdeki ev mimarisi ile karşılaştırılmaları yapılarak, benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise, değerlendirmeler ışığında varılan sonuç kısaca belirtilmiştir. Araştırma, bibliyografya, çizim ve fotoğraf listesi ile fotoğraf ve çizimlerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa, one of the important city of Southeastern Anatolia Region, has hosted important civilizations since the early ages and has became a big center of cultural and trade.Şanlıurfa has a big importance in terms of stil incorporating this affluent culture,.The introductory chapter of this study, under the title of ?Şanlıurfa and Historical Residences in its Towns? includes the quality and the importance of the subject, geographic features of Şanlıurfa and its history, the general features of civil architectures of Şanlıurfa, the parts of civil architectures of Şanlıurfa, the reasons that have importance in shaping civil architectures of Şanlıurfa. After these, 8 Residences, among the important residences located in Şanlıurfa and its towns, are tried to analyze scientificly and introduce in inventory combinationIn the evaluation and comparison chapters of the study, after indicating the architectural plan sheme of the inspected samples, the similarities and differences are tried to show by comparing architectural practices in Şanlıurfa.In the conclusion, evaluations from the light of results are discussed briefly. The study is finished by bibliography, a list of drawings and photographs together with photographs and drawings