Özalp ilçesi ve yakın çevresinin fiziki coğrafya özellikleri
Geography of Özalp county and surroundings
  1. Tez No: 313435
  2. Yazar: MEHMET AKİF SEYİTOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma alanı Doğu Anadolu Bölgesinde Van Gölü kapalı havzasında yer alan Van'ın Özalp ilçesi ve yakın çevresinin fiziki coğrafya özelliklerini kapsamaktadır. Bu fiziki coğrafya özelliklerin oluşmasında rol oynayan faktörlerden; jeolojik, klimatik, hidrografik, toprak ve bitki örtüsü özellikleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Araştırma alanında yer alan jeomorfolojik unsurlar; aşınım yüzeyleri, yamaçlar ve sırtlar, birikinti konileri ve alüvyal düzlüklerdir. Alüvyal düzlükler araştırma alanında geniş bir alanda görülmektedir Araştırma alanının bugünkü görünümü kazanmasında litolojik yapı, tektonizma ve akarsuların aşınım ve birikim faaliyetleri etkili olmuştur. Araştırma alanında Paleozoik'ten Kuvaterner'e kadar çeşitli yaşlarda kayaçlar yüzeylenmiştir. Bu kayaçların bazı yerlerinde şaryajlar ve faylar gelişmiştir faylar çeşitli yaşlardaki kayaçları kesmişlerdir ve faylar Sağ ve Sol doğrultu atımlı fay özelliğindedir. Araştırma alanında Karasal iklim özellikleri görülmektedir iklimin doğal sonucu olarak bitki örtüsü bozkır özelliğindedir ancak kimi alanlar tamamen boş ve çıplaktır. Hidrografya açısından Özalp Çayı ve kolları başta olmak üzere akarsu, yeraltı suyu kaynaklar gözlemlenmiştir. Sahada toprak grupları açısından hem yerleşme hem de ekonomik faaliyetlerin (Tarım ve Hayvancılık) yapıldığı topraklar alüvyal topraklardır.
Özet (Çeviri)
Researching area covers Özalp and it?s surraundings physical properties geologial, climatic, hydrogropicc, sail and ve vegetion that play erak in the creation of geography features are discussed seperately geomorphological fecters in the field of research area are,erosinal surfeces, slapes, alluvial cares alluyıal cares are seen in alerge area.In the field of research, from palozoic rocks to guaterrary here verious ages of ricks ar auaildale some parts of these rocks some foults are developed. Terrestrial climak is seen in the researchs field and it?s vegatation is stepe but some ofthese arears ara completely empty. In the feld of research sterms and groundwater abserved in this area poeple busy with agriculture and rasinig live lecd.