Polianilin ve polipirol'ün katyon katkılama ile farklı metaller üzerine elektrokimyasal sentezi ve antikorozif özelliklerinin incelenmesi
Electrochemical synthesis of polyaniline and polypyrrole on different metals via cation doping and examination of their anticorrosive properties
- Tez No: 313450
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ZOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Özet: Bu çalışmada, alüminyum ve bakır yüzeyine okzalik asit çözeltisinde dönüşümlü voltametri tekniği ile polipirol(PPy) ve polianilin (PANi) kaplanmış ve bu metallerin korozyon koruma davranışları araştırılmıştır. Metal yüzeyinde oluşturulan bu kaplamaların korozyona karşı dayanımını arttırmak amacıyla farklı metal katyonları (Cu2+, Zn+2, Fe+2, Ni+2) PPy ve PANi filmlerine katkılanarak polimerik kompozit filmler elde edilmiştir. Metal yüzeylerinde oluşturulan PPy, PANi ve katyon katkılı polimerik kompozit filmlerin korozyon davranışları, elektrokimyasal ölçümler ile belirlenmiştir. Ayrıca metal yüzeylerinde oluşturulan kaplamaların yüzey morfolojileri taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir.Alüminyum yüzeyinde oluşturulan metal katkılı ve katkısız kompozit kaplamaların 0,1 M HCl ortamındaki korozyon davranışları incelendiğinde, PPy ve PANi kaplamanın alüminyumu korozyona karşı koruduğu belirlenmiştir. Alüminyum üzerinde oluşturulan polimerik kompozit kaplamalarda ise, katkılanan metal katyonların yüzeyde oluşturduğu galvanik çift etkisiyle PPy ve PANi'nin korozyon direnci azalmıştır.Metal katkılı ve katkısız kompozit kaplamaların bakır korozyonu üzerine etkisi 0,1 M H2SO4 çözeltisinde incelenmiştir. PPy ve PANi kaplamalar bakırı korozyona karşı korurken, polimerik kompozit kaplamalarda katkılanan metal katyonları PPy ve PANi filmlerinin korozyon dirençlerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study, polypyrrole (PPy) and polyaniline (PANi) were coated onto surfaces of aluminum and copper in oxalic acid solution via cyclic voltammetry, and the protection of corrosion was investigated for these metals. Films of polymeric composite were obtained with doping of different metal cations (Cu2+, Zn+2, Fe+2, Ni+2) to PPy and PANi films in order to increase the strength of coatings formed on these metals surfaces towards corrosion. Corrosion behaviors of PPy, PANi and cation doped polymeric composite films formed on metal surfaces were determined by electrochemical measurements. Also, surface morphologies of coatings on metal surfaces were investigated by scanning electron microscopy.When corrosion behaviors of metal doped and undoped composite coatings on aluminum surfaces were investigated in 0,1M HCl, the coatings of PPy and PANi were detemined to protect the aluminum towards corrosion. As to coatings of polymeric composites formed onto aluminum, corrosion resistance of PPy and PANi was decreased by the effect of galvanic couple formed by doped metal cations on surface.On copper corrosion effect of metal doped and undoped composite coatings was examined in 0,1M H2SO4 solution. While coatings of PPy and PANi protect copper towards corrosion, doped metal cations at polymeric composite coatings increase corrosion resistance of PPy and PANi films.