En uzağı en önce tara algoritması ile arıza dayanımlı sistem tasarımı
Fault tolerant system design with FFTA
- Tez No: 313452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Endüstriyel sistemlerdeki arızalar denetlenen sürecin beklenmedik tepkisine veya tamamen durmasına neden olabilmektedir. Denetim sistemlerinin, arızanın meydana gelmesi halinde bile sistem başarımını sürdürmeleri hem ekonomik açıdan hem de insan hayatı ve sistem güvenliği bakımından çok önemlidir. Arıza dayanımlı denetimin (ADD) temel amacı, arızalara rağmen sistemin kararlı ve tatmin edici bir başarımla çalışmasını sürdürmesi için uygun bir denetleyicinin tasarlanmasıdır.Bu tez çalışmasında, üçlü tank sıvı seviyesi denetim sistemindeki algılayıcı arızalarının tespiti ve tanılanması yapılarak, ADD gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan birçok uygulamada, sistemin matematiksel modelinin tam olarak oluşturulamadığı görülmektedir. Bu nedenle tez çalışmasında, herhangi bir matematiksel modele gereksinim duyulmadan, bilgi tabanlı yöntemler kullanarak arıza tespit ve tanılaması (ATT) yapılmaya çalışılmaktadır. Farklı özelliklere sahip önceden tanımlı olan ve olmayan arızalar üretilerek önerilen ADD sistemine uygulanmıştır. Önceden tanımlı arızaların tamamı ve önceden tanımlı olmayan arızaların da bir kısmı doğru olarak tespit edilmiş ve tanılanmıştır. Önceden tanımlı olmayan arızalar için, EUEÖTA algoritmasında iyileştirme sağlayarak bu arızaların da tamamının doğru olarak tanılanması sağlanmıştır. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan ADD sisteminin arızalara rağmen süreç başarımını sürdürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The failures on industrial systems can lead an unexpected reaction or completely stop of the process under the control. Even in the event of failure, it is very important to maintain the system performance with regard to economical, human life and system security issues. The main objective of fault tolerant control (FTC) is to design suitable controller for maintaining stable and satisfactory operation despite the failures of the system.In this thesis, liquid level control of three tank systems is realized by detecting and isolating the sensor faults, therefore a FTC is achieved. It is observed in so many recent applications that the mathematical model of a system can not be completely determined. For this reason, a fault detection and isolation (FDI) scheme is utilized in this study by using knowledge-based methods without requiring any mathematical model. Predefined and non-predefined fault scenarios are applied to proposed FTC system. All of the predefined and some of the non-predefined faults are detected and isolated correctly. FFTA algorithm is modified in order to detect and isolate the non-predefined faults, correctly. Consequently, the FTC system proposed in this study succeeds on maintaining the performance of the process despite the sensor failures.