Ak dağ(Balıkesir/Dursunbey) florası
Flora of Ak dag(Balikesir/Dursunbey)
- Tez No: 313509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SATIL, DOÇ. DR. TUNCAY DİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma 2010-2011 yılları arasında B2 karesinde yer alan Ak dağ (Balıkesir/ Dursunbey) florasını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanından 989 bitki örneği toplanmıştır. Taksonların değerlendirilmesi sonucunda; 53 familyaya ait 439 takson tespit edilmiştir. Alanda bulunan taksonların 46 tanesi endemik olup, endemizm oranı %10,48' dir. Taksonlardan 72 tanesinin B2 karesi için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgelerine dağılışı; Akdeniz Elementi %19,8, Avrupa-Sibirya Elementi %17,3, İran-Turan Elementi %8 ile geniş yayılışlı ve bilinmeyenler %54,9 şeklindedir. En çok takson içeren ilk üç familya; Asteraceae, Fabaceae ve Lamiaceae olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out for the purpose of determining the flora of Ak dağ (Balikesir/Dursunbey) which located in square B2 between 2010 and 2011. 989 plant specimens were collected from the research area. As a consequence, according to evaluating of specimens 53 families and 439 taxa wereidentified. 46 taxa collected are endemic for Turkey with %10,48 endemism. It is determined that 72 taxa are new record for square B2. The distrubition of the taxa with respect to phytogeographic regions; Mediterranean Elements %19,8, Euro-Siberian Elements %17,3, Irano-Turanian Elements %8 and Cosmopolitans and unknowns elements %54,9. The largest three families due to number of taxa are as follows: Asteraceae, Fabaceae and Lamiaceae.