İkizcetepeler baraj gölünde yaşayan gümüşi havuz balığı Carassius gibelio (Bloch, 1782) populasyonunun biyolojik özelliklerinin araştırılması
An investigation on the biological aspects of the gibelio, Carassius gibelio (Bloch, 1782) in the İkizcetepeler dam lake
  1. Tez No: 313508
  2. Yazar: HÜSEYİN SERKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma İkizcetepeler Baraj Gölü'nde yaşayan gümüşi havuz balığı Carassius gibelio (Bloch, 1782) populasyonunun bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 2008 Kasım ? 2009 Ekim ayları arasında toplam 480 adet gümüşi havuz balığı örneği incelenmiştir. Araştırmada, gümüşi havuz balığının boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-ağırlık ilişkisi, kondüsyon faktörü ve gonadosomatik indeks değerleri, ayrıca ölüm oranları saptanmıştır. Bireylerin total boy değerlerinin 23,0-34,3cm, ağırlıklarının ise 150,88-622,02 gr arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bireylerin II-V yaş grupları arasında dağılım gösterdikleri ve III ve IV yaşındaki bireylerin populasyonda dominant olduğu belirlenmiştir. Eşey oranları 3.52:1 (F:M) olup, populasyonun %77.92'sini dişi ve % 22.08'inin erkek bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Boy- ağırlık ilişkisi W = 0,0617.L2,597 olarak hesaplanmıştır. Von Bertalanffy büyüme eşitlikleri kullanılarak büyüme değeri Lt= 34,79.(1-e-0,11(t+6,07)) olarak saptanmıştır. Ortalama kondüsyon faktörü ile gonadosomatik indeks değerlerinin hem dişi hem de erkek bireylerde benzer şekilde Haziran ayında en yüksek olduğu görülmüştür. Gümüşi havuz balığı populasyonunun toplam ölüm oranı Z = 0.14, doğal ölüm oranı M = 0.11, balıkçılıktan gelen ölüm oranı F = 0.031 olarak hesaplanmıştır. Sömürülme oranı E = 0.22 olup İkizcetepeler Baraj Gölü gümüşi havuz balığı stokundan yeterince yararlanılamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation was carried out for determination of biological aspects of the gibelio, Carassius gibelio (Bloch, 1782) in İkizcetepeler dam lake. For this aim, a total of 480 fishes obtained from the İkizcetepeler dam lake between the November 2008 and October 2009 were examined. In this study, length, weight, age and sex distributions and ratios, length-weight relationship, condition factor and gonadosomatic index and mortalite rates for the gibelio have been determined. All individuals ranged from 23.0 to 34.3 cm in total lengths and from 150.88 to 622.02 gr in total weight. Age groups ranged between II and V for this species in population, with the III and IV year-classes dominating. Sex ratio was 3.52:1 (F:M), corresponding to 77.92% females and 22.08% males. The von Bertalanffy growth equation and length-weight relationship for all individuals were found as: Lt= 34,79.(1-e-0,11(t+6,07)) and W = 0,0617.L2,597, respectively. The highest average condition factors and gonadosomatic index for females and for males were observed in June. Total mortality (Z), natural mortality (M), fishing mortality (F) were estimated as 0.14, 0.11, and 0.031, respectively. In addition to this, it was found that the exploitation rate ( E=0.22) on the gibelio stock inhabited in the İkizcetepeler dam lake was not enough.