Çok değişkenli bulanık regresyonda parametre tahmini
Parameter estimation in multivariate fuzzy regression
- Tez No: 313515
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı literatürde bulunan bulanık doğrusal regresyon konusunda yapılan çalışmaları incelemek ve çok değişkenli bulanık regresyon için parametre tahmininde kullanılacak bir yöntem önermektir.Bu amaçla İkinci Bölüm'de bulanık kümede kullanılan tanım ve kavramlar verilmiştir. Ayrıca, bulanık doğrusal regresyon için modeller ve parametre tahmin yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de, çok değişkenli bulanık regresyon için parametre tahmininde kullanılmak üzere formül önerilmiştir. Son bölümde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to mention about parameter estimation methods which are employed in fuzzy linear regression and to propose a formula which can be used to obtain parameters of fuzzy multivariate regression.For this purpose, the definitions and notations related to fuzzy set are given in Section 2. In addition, models of fuzzy linear regression and the parameter estimation methods are also denoted. In Section 3, The formula is introduced to obtain parameters of multivariate fuzzy regression. Final Section contains the discussion of the obtained results.