Synthesization of noble metal nanoparticles by pulsed laser ablation method in liquids and thin film applications
Soy metal nanooparçacıkların darbeli lazer ablasyon yöntemiyle sıvılarda üretimi ve ince film uygulamaları
  1. Tez No: 313522
  2. Yazar: HÜSEYİN AVNİ VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLEND ORTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sıvı içerisinde Darbeli Lazer Ablasyon gittikçe gelişen, diğer nanoparçacık üretim tekniklerine alternatif olabilecek, kolay, hızlı ve başka bir kimyasal ajan gerektirmeyen nanoparçacık üretim tekniklerinden biridir. Bu teknik ile baz metal, yarıiletken, manyetik nanoparçacıklar ile alaşım halinde veya çekirdek-kabuk şeklinde olan nano yapılar üretilebilinir. Kristal nanoyapıları ısı işlemi gerektirmeden tek bir adım ile elde etmek mümkündür. Altın, gümüş ve platin nanoparçacıkların Nd: YLF lazer (Q-Anahtarlama, 527 nm dalga boyu, 16 W ortalama güç, 110 ns darbe süresi, ve 1 kHz için 16 mJ darbe enerjisi) sistemi kullanılarak deiyonize su ve metanol sıvıları içerisinde Darbeli Lazer Ablasyon yöntemi ile üretimi rapor edilmiştir. Geçirgen Elektron Mikroskobu, Taramalı Elektron Mikroskobu, X-Işınlı Fotoelektron Spektroskopisi, X-Işınlı Kırınım Ölçer ve Morötesi / Görünür Bölge Spektroskopisi ile oluşturulan koloidal nanoparçacık sıvıların karakterizasyonları sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde, soy metal nanoparçacıkların uygulamalarına örnek olarak ilk başta altın ve gümüş nanoparçacıklar polimer bir sıvı olan Polyvinylpyrolidone içinde nanofiber yapılarda kullanılmak için sentezlenmiştir. Elde edilen nanofiberler içerisine gömülü nanoparçacıklar Taramalı Elektron Mikroskobu ve Morötesi / Görünür Bölge Spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Lazer enerjisinin Darbeli Lazer Ablasyon'da ki rolünü anlamak için lazerin ortalama enerjisi 9,2mJ, 12 mJ ve 16 mJ olarak değiştirilerek deiyonize su içerisinde altın nanoparçacıklar elde edilmiş ve karakterize edilmiştir. Bu uygulamalara ek olarak, cam örnek üzerine sıvı içinde Darbeli Lazer Kaplama tekniği ile film büyütülmesi ve nanoparçacık sıvıdan ince film kaplama yapılması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulsed Laser Ablation in Liquid (PLAL) is promising, alternative, easy, fast and free of agent method for synthesization of nanoparticles (NPs). Various kinds of NPs can be synthesized easily by PLAL, such as base metals, noble metals, semiconductors, nanoalloys, magnetic and core?shell nanostructures. Additionally, crystallized NPs can be easily obtained in one-step procedure by PLAL without subsequent heat-treatments. Synthesization of gold (Au), silver (Ag) and platinum (Pt) NPs with PLAL using Nd: YLF laser (Q-Switched Laser, 527 nm wavelength, 16 W average power, 110 ns pulse duration, and 16 mJ pulse energy for 1 kHz) in different liquid environments is reported. Firstly, Ag, Au and Pt NPs have been synthesized with pulsed Nd: YLF laser in deionized water. Secondly, these NPs have been synthesized in methanol under similar conditions. Colloidal NP solutions are then characterized with Transmission Electron Microscopy, Scanning Electron Microscopy, X-Ray Photoelectron Spectrophotometer, X-Ray Diffractometer and UV-Vis Photospectrometer analysis techniques.In the second part, applications of noble metal nanoparticles have been investigated. Firstly, Au and Ag NPs have been synthesized in Polyvinylpyrolidone solution in order to prepare nanofibrous composites. The Au and Ag NPs embedded in nanofibrous composites then characterized with UV-Vis Photospectrometer and Transmission Electron Microscopy. In addition, AuNPs have been synthesized with varying energies of laser (9,2 mJ, 12 mJ and 16 mJ for 1kHz) in order to understand the role of laser energy on PLAL. Finally, thin-film applications also presented: Pulsed Laser Deposition by PLAL and simple spin-coating deposition with AuNPs synthesized in methanol.