On the newsvendor problem with multiple inputs under a carbon emission constraint
Karbon emisyon kısıtı altında birden fazla girdinin olduğu gazeteci çocuk problemi
- Tez No: 313521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, PROF. DR. ÜLKÜ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu calışmada, karbon kısıtı ve lineer olmayan üretim foksiyonları altında birden fazla girdinin olduğu gazeteci çocuk modeli iki problemde ele alınmıştır. İlk problemde katı bir karbon kotasının olduğu varsayılmış ve bu kısıt altında beklenen karı en iyileyecek üretim miktarı ve girdi dağılımı bulunmuştur. İkinci problemde ise talep belli olmadan önce karbon emisyon permilerinin erkenden alınmasına da olanak tanıyan bir emisyon ticareti mekanizması ele alınmıştır. Talep belli olduktan ve yeni karbon borsası fiyatları açıklandıktan sonra da permi alım-satımı yapmak mümkündür. Amaç beklenen karı en iyileyecek girdi dağılımına ve karbon permi ticareti politikasına karar vermektir. Her iki problemde de üretim miktarı, girdiler ile Cobb-Douglas ve Leontief üretim fonksiyonları aracılığıyla ilişkilendirilmiştir. Politikaların analitik yapısı bulunmuş ve sayısal örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider two problems in the newsvendor setting with multiple inputs, under a carbon emission constraint and non-linear production functions. In the first problem, we assume a strict carbon cap and find the optimal production quantity and input allocation that will maximize the expected profit under this constraint. In the second problem, we consider an emission trading scheme where an advance purchase of carbon emission permits is made at an initial pricebefore the random demand is realized. When the demand is realized and new carbon trade prices are revealed, it is possible to buy additional permits or to sell an excess amount. The aim is to decide on the optimal allocation of the inputs as well as the carbon trading policy so as to maximize the expected profit. In both problems, the production quantity is linked to multiple inputs via the Cobb-Douglas and Leontief production functions. Optimal policy structures are derived and numerical examples are provided.