Model-driven engineering of software architecture viewpoints
Yazılım mimarisi bakış açıları için model güdümlü mühendislik
  1. Tez No: 313530
  2. Yazar: ELİF DEMİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yazılım mimarisi tasarımında yaygın pratiklerden biri yazılım mimarisini çeşitli paydaş ilgilerine yönelik tasarlayabilmek için mimari görünümlerini kullanmaktır. Mimari görünümleri genellikle bu görünümleri oluşturmayı, yorumlamayı ve analiz etmeyi sağlayan kuralları tanımlayan mimari bakış açılarını temel alarak geliştirilir. Şimdiye kadar çoğu mimari bakış açısının esasen paydaşlar arasındaki iletişimi desteklemek ya da en iyi ihtimalle detaylı tasarım için bir plan sağlamak amacıyla kullanıldığı görülmektedir.Bu tezde mimari bakış açılarını alana özgü dil olarak tanımlamak için bir yazılım dil mühendisliği yaklaşımı sunuyoruz. Bu, mimari bakış açılarının formalliğini iyileştirirken bir yandan da araçlar tarafından yorumlanıp analiz edilebilen çalıştırılabilir görünüm modellerine öncülük ediyor. Mimari bakış açılarını alana özgü dil olarak tanımlama çalışmamızı Görünümler ve Ötesi yaklaşımı için gösterdik. Yaklaşımımız çeşitli görünümleri modellemeyi destekleyen Eclipse eklentisi SAVE-Bench yazılım aracı olarak geliştirildi. Araç aynı zamanda görünüm modellerinden otomatik mimari dökümantasyonu üretmeyi de destekliyor.
Özet (Çeviri)
A common practice in software architecture design is to apply so-called architectural views to design software architecture for the various stakeholder concerns. Architectural views are usually developed based on architectural viewpoints which define the conventions for constructing, interpreting and analyzing views. So far most architectural viewpoints seem to have been primarily used either to support the communication among stakeholders, or at the best to provide a blueprint for the detailed design.In this thesis, we provide a software language engineering approach to define viewpoints as domain specific languages. This enhances the formal precision of architectural viewpoints and leads to executable views that can be interpreted and analyzed by tools. We illustrate our approach for defining domain specific languages for the viewpoints of the Views and Beyond framework. The approach is implemented as an Eclipse plug-in, SAVE-Bench tool, which can be used to define different views based on the predefined software architecture viewpoints. The tool also supports automatic generation of architecture documentation from view models.