Green correspondence for mackey functors
Mackey izleçlerinde green uyuşumu
  1. Tez No: 177204
  2. Yazar: MEHMET UÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LAURENCE J. BARKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Grup cebirlerinin modÄulleri i»cin Green uyu»sumu 1964 yılında Green tarafındanortaya koyuldu. Mackey izleçleri için olan versiyonu 1982 yılında, Sasaki tarafın-dan ortaya koyuldu. Sasaki'nin Mackey izleci uyuşumunu karakterize etmesi,Green izleçleri kuramını baz alır. Bu tezde, Sasaki'nin Mackey izleci uyuşumununasıl karakterize ettiğini inceledik ve konuyu diğer bir yoldan nitelendirdik. Bizimyaptığımız nitelendirme Green'in ilk modül kuramsal yaklaşımına daha yakındır.Bu iki nitelendirmenin aynı oldu¸gunu gösterdik. Bunun sayesinde köşeyi, kaynağıve Green uyuçumlarını tespit etmek için yeni bir yol elde ettik; bunu bazıörneklerle gösterdik.
Özet (Çeviri)
The Green corespondence for modules of group algebras was introduced by Greenin 1964. A version for Mackey functors was introduced by Sasaki in 1982. Sasaki'scharacterization of Mackey functor correspondence was based on the theory ofGreen functors. In this thesis, we give Sasaki's characterization and an alternativecharacterization of the Mackey functor correspondence. Our characterization iscloser to Green's original module theoretic approach. We show that the twocharacterizations are equivalent. This yields a new way of determining vertices,sources and Green correspondents; we shall illustrate this with some examples.