Mackey decomposition for Brauer pairs
Brauer Çiftleri için
- Tez No: 641364
- Danışmanlar: DOÇ. LAURENCE JOHN BARKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sonlu bir grup G ve cebirsel kapalı bir cisim k verildiginde, bir k-cebiri A üzerine G-etkisi tanımlanırsa, A'ye G-cebiri ismi verilir. Verilen G'nin bir p-altgrubu P ve A(P)'nin bir blogu c'den olusan ikili (P; c)'ye Brauer ikilisi denir. Brauer ikilileri, G'nin p-altgruplarının G-etkisi altındaki kısmi sıralı kümesinin bir inceltmesini olustururlar. Bu tezde, k cebirsel kapalı karakteristigi p olan bir cisim, A bir p-permütasyon içsel G-cebiri olmak üzere, A üzerine tanımlı Brauer ikililerinin olagan Mackey kategorisi B tanımlanıyor. Ardından, K karakteristigi sıfır olan bir cisim ve f > AG ilkel bir birim güçlü eleman olmak üzere, Bf 'in K üzerine kategori cebirinin neredeyse basit oldugu kanıtlanıyor.
Özet (Çeviri)
For a finite group G and an algebraically closed field k of characteristic p, a k-algebra A with a G-action is called a G-algebra. A pair (P; c) such that P is a p-subgroup of G and c is a block idempotent of the G-algebra A(P) is called a Brauer pair. Brauer pairs form a refinement of the G-poset of p-subgroups of a finite group G. We define the ordinary Mackey category B of Brauer pairs on an interior p-permutation G-algebra A over an algebraically closed field k of characteristic p. We then show that, given a field K of characteristic zero and a primitive idempotent f > AG, then the category algebra of Bf over K is semisimple.