Representation, editing and real-time visualization of complex 3D terrains
Karmaşık 3B arazilerin gerçek-zamanlı olarak simgelenmesi, düzenlenmesi ve görselleştirilmesi
- Tez No: 313546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Arazi görselleştirme, bilgisayar oyunları ve görsel benzetimler gibi gerçek-zamanlı bilgisayar grafikleri uygulamalarının çok önemli bir parçasıdır. Arazi görselleştirme, izleyiciye temel bir referans-çerçevesi sağlamasının yanında izleyiciyi saran hayali veya benzetimli dünyanın temelini oluşturur. Gerçek-zamanlı uygulamalarda arazi modellerinin saklanması ve görselleştirmesi genellikle veri boyutu büyüklüğü ve talep edilen detay seviyesi nedeniyle bu iş için özelleşmiş bir yaklaşım gerektirir. Böyle büyük boyutlu verilerin gerçek-zamanlı olarak işlenmesi ve görselleştirilmesi için izlenecek en kolay yol arazi modellerinin birçok yönden kısıtlanmasıdır. Bu kalıba uydurma işlemi, arazi modellerinin ifade edilebilirliğinin ve ilginç arazi modelleri yaratma olanaklarının kısıtlanması pahasına işlenmesi gereken veri boyutunu ve ihtiyaç duyulan işlem gücünü azaltır.Çağdaş gerçek-zamanlı grafik uygulamaları tarafından en çok kullanılan arazi gösterimi yükseklik haritasının üçüncü boyutta uygulandığı düzenli bir 2B ızgaradır. Bu gösterim, mümkün olan en basit ve hızlı işlem olanağı sağlayan arazi gosterimidir; ancak mağara, asılı kaya, uçurum ve kemer gibi ilginç arazi özelliklerinin temsil edilmesine olanak sunmaz. Biz, hacimsel gösterim ve yükseklik haritası yaklaşımlarını birleştiren, mağara, asılı kaya, uçurum ve kemer gibi arazi özelliklerini içeren karmaşık arazi modellerini temsil edebilecek ifade yeteneğine sahip ve gerçek-zamanlı olarak arazi düzenleme, şekil değişikliği ve görselleştirmesine izin verecek kadar verimli yeni bir arazi gösterimi öneriyoruz. Aynı zamanda, önerilen arazi gösterimine ışıklandırma, kaplama, gölgelendirme ve detay seviyesi belirleme işlemlerinin nasıl uygulanabileceğini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
Terrain rendering is a crucial part of many real-time computer graphics applications such as video games and visual simulations. It provides the main frame-of-reference for the observer and constitutes the basis of an imaginary or simulated world that encases the observer. Storing and rendering terrain models in real-time applications usually require a specialized approach due to the sheer magnitude of data available and the level of detail demanded. The easiest way to process and visualize such large amounts of data in real-time is to constrain the terrain model in several ways. This process of regularization decreases the amount of data to be processed and also the amount of processing power needed at the cost of expressivity and the ability to create interesting terrains.The most popular terrain representation, by far, used by modern real-time graphics applications is a regular 2D grid where the vertices are displaced in a third dimension by a displacement map, conventionally called a height map. It is the simplest and fastest possible terrain representation, but it is not possible to represent complex terrain models that include interesting terrain features such as caves, overhangs, cliffs and arches using a simple 2D grid and a height map. We propose a novel terrain representation combining the voxel and height map approaches that is expressive enough to allow creating complex terrains with caves, overhangs, cliffs and arches, and efficient enough to allow terrain editing, deformations and rendering in real-time. We also explore how to apply lighting, texturing, shadowing and level-of-detail to the proposed terrain representation.