Permeability measurement methods for fabric preforms used in liquid composite molding processes
Sıvı kalıplama kompozit imalat yönteminde kullanılan kumaşlar için geçirgenlik ölçüm yöntemleri
  1. Tez No: 313554
  2. Yazar: AYŞEN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. MURAT SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sıvı Kompozit Kalıplama, kompozit üretim endüstrisinde yaygın olarak kullanılan, kalıp boşluğu içinde sabit duran elyafın reçine ile ıslatılmasına dayalı bir üretim yöntemidir. Ancak, tam ıslatılmış, yüksek kaliteli nihai ürün üretmek ve sürecin tekrarlanabilirliğini sağlamak için, enjeksiyon giriş ve çıkış noktaları, dolum süresi gibi süreç parametreleri endüstride sıklıkla kullanılan deneme yanılma yönteminin yerine süreç modelleri kullanılarak belirlenmelidir. Modelin güvenilirliği ve doğruluğu düzgün olarak ölçülmüş geçirgenlik verisi gerektirmektedir. Literatürdeki geçirgenlik verileri çoğunlukla büyük varyasyonlara sahiptir; ve modelleyiciler arasında hangi karekterizasyon yönteminin (kararsız, kararlı, 1 boyutlu, 2 boyutlu, sabit basınç ya da sabit akış debisi sınır koşulu kullanarak) geçirgenlik ölçümlerinde kullanılması gerektiği konusunda bir mutabakat yoktur. Geçirgenlik ölçüm deneylerinin, bu çalışmada gösterildiği gibi, doğruluk, tekrarlanabilirlik ve hata hassasiyeti konusunda sorunları vardır. Hataların kaynaklarını araştırmak ve bu hataları en aza indirebilmek için, üç farklı elyaf türünde dört farklı deney prosedürü uygulanmış ve gözlemler yapılmıştır. Tekrarlanamayan numune hazırlama süreci, kalıp parçalarında meydana gelen esneme, enjeksiyon parçalarında ve borulama sisteminde meydana gelen genleşmelerin başlıca hata kaynağı olduğu gözlemlenmiştir. Kararsız geçirgenlik değerlerinin kararlı geçirgenlik değerlerinden % 91 'e varacak kadar yüksek olduğu gözlenmiştir. Aynı elyaf türü için, karekterizasyon yönteminin on kattan daha fazla varyasyona sebep olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada verilen öneriler, öngörülen hataların kaynaklarının etkilerinin en aza indirilmesinde faydalı olacaktır; ve deneycinin daha güvenilir ve doğru sonuçlar elde etmesi için rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Liquid Composite Molding (LCM) processes are commonly used in the composite manufacturing industries by impregnating a stationary fiber preform placed in the mold cavity. However, to produce fully impregnated high quality end products, and provide a repeatable process, process parameters such as injection gate and vent locations and conditions, and fill time should be designed by using a process model instead of trial-and-error approach commonly used in the industry. Reliability and accuracy of the process model requires correctly measured permeability data. It is very common to see that the permeability data in the literature has a large scatter; and there is no universal agreement among the modelers about which characterization procedure (unsteady versus steady; 1D versus 2D; constant injection pressure versus constant injection flow rate) should be used for permeability measurement. Permeability measurement experiments have some issues about accuracy, repeatability and the error sensitivity as studied in this study. To investigate the sources of errors and propose methods to minimize these errors, four different types of experimental procedure for three different fabric types were performed. Non-repeatable specimen preparation, deflection of mold parts and expansion of injection equipment and tubing were observed to be the main sources of the error. Results showed that the unsteady permeabilities of the fabric preforms were up to 91% higher than the steady permeabilities. For the same fabric type, it was observed that different characterization procedures resulted in more than one order of magnitude variation. Besides constructing a permeability database, the suggestions given in this study are beneficial to minimize the anticipated sources of error and they give guidance to the experimenters to obtain more reliable and accurate results.