Study on the molecular basis of individual variation in spatial memory in rats
Sıçanlarda mekansal bellekteki bireysel varyasyonun moleküler temelinin araştırılması
- Tez No: 313627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EWA JAKUBOWSKA DOĞRU, PROF. DR. ORHAN ADALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Belleğin moleküler temelini araştıran çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen, rastgele seçilmiş genç hayvan populasyonu içinde ?iyi? ve ?kötü? öğrenen bireyler arasında beyin biyokimyasında olabilecek farklılıklar hakkında çok az bilgi mevcuttur. Sunulan çalışmanın amacı, genç, sağlıklı üç farklı sıçan soyunda, inbred (aynı soydan gelen) Wistar (W), outcrossed Wistar/Sprague-Dawley (W/S), pigmentli Long-Evans, kısa ve uzun süreli mekansal bellekteki bireysel varyasyon ile ?bellek molekülleri? olarak bilinen bazı enzimlerin, nöronal (n), endotelyal (e), indüklenebilir (i) NOS, CaMKII?, PKA ve ChAT, hipokampustaki seviyeleri araında ilişki kurmaktır. Ek olarak, CaMKII? ve PKA'nın hipokampustaki aktivitesini dolaylı olarak ölçebilmek için bu proteinlerin fosforile formlarının (pCaMKII? ve pPKA) hipokampustaki seviyeleri de ölçülmüştür. Sıçanlar kısmi pekiştirilmiş 12-kollu radyal labirentteki performanslarına göre ?iyi? ve ?kötü? öğrenen olarak sınıflandırılmıştır. Proteinlerin hipokampustaki seviyeleri Western Blot tekniği ile ölçülmüştür. Hayvanlarda öğrenme kapasitesindeki bireysel varyasyounun yanı sıra soya bağlı farklılıklar da gözlenmiştir. W sıçanlar W/S sıçanlara göre öğrenme eğitiminde eksik performans göstermişlerdir. Her iki sıçan grubunda da uzun süreli bellek hata sayıları ?kötü? öğrenenlerde yüksektir ve öğrenme performansı ile ağırlıklı olarak ilişkilidir. Biyokimyasal testlerden elde edilen sonuçlar, NOS ekspresyonunda soya bağlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Genel olarak bakıldığında, NOS ekspresyon seviyeleri W/S sıçan grubunda W sıçan grubuna göre anlamlı derecede yüksektir. Her iki sıçan soyunda, mekansal öğrenme kapasitesi ile nNOS seviyesi arasında pozitif, iNOS seviyesi arasında ise negatif ilişki bulunmuştur. eNOS seviyesi ise sadece W sıçanlarda mekansal öğrenme kapasitesi ile negatif ilişkilidir. Bu sonuç, 3 NOS izoformunun nöral iletimde farklı roller oynayarak öğrenme süreçlerinde rolü olduğuna işaret etmektedir. Long-Evans sıçanlardan elde edilen sonuçlara göre, hipokampustaki bazal CaMKII? seviyesinde belirgin fark yokken, pCaMKII? seviyesi ?iyi? öğrenen sıçanlarda anlamlı derecede yüksektir. Ek olarak, hem PKA, pPKA hem de ChAT'ın hipokampustaki seviyeleri ?iyi? öğrenen grupta ?kötü? öğrenenlere nazaran anlamlı derecede daha yüksektir. Alınan bu son sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, hipokampustaki düşük CaMKII? veya PKA aktivasyonunun yanı sıra hipokampustaki düşük PKA ve ChAT ekspresyonunun da rastgele seçilmiş genç sıçan populasyonunda öğrenme bozukluklarına neden olabileceğine işaret etmektedir. Alınan bu sonuç, söz konusu enzimlerin genç populasyonlarda görülen bellek bozukluklarının tedavisine ilişkin bilişsel geliştiriciler arandığında hedef molekül olarak düşünülebileceklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Despite very extensive studies related to molecular processes underlying memory formation, still little known about the potential differences in the brain biochemistry between ?good? and ?poor? learners belonging to a random population of young animals. In the present study, an attempt was taken to correlate the individual variation in short- and long-term spatial memory in three different lines of young, healthy rats: inbred Wistar (W), outcrossed Wistar/Spraque Dawley (W/S) and pigmented Long-Evans rats, with hippocampal levels of selected enzymes known as ?memory molecules? including neuronal (n), endothelial (e) and inducible (i) NOS, CaMKII?, PKA and ChAT. Additionally, in order to indirectly estimate the activity of CaMKII? and PKA, hippocampal levels of their phosphorylated forms (pCaMKII? and pPKA) were assessed. Rats were classified as ?good? and ?poor? learners on the basis of their performance in a partially baited 12-arm radial maze. The hippocampal protein levels were measured using Western Blot technique. In addition to individual variation in animals? learning capacity, strain-depended differences have also been observed. Deficient performance recorded in inbred W rats compared to outcrossed W/S rats, and ?poor? learners from both rat groups had predominantly related to the higher frequency of reference memory errors. The results of biochemical assays showed strain-depended differences in the NOS expression. The overall NOS levels were significantly higher in outcrossed W/S rats compared to inbred W rats. In both rat lines, the rate of learning positively correlated with hippocampal levels of nNOS and negatively correlated with iNOS levels. Hippocampal eNOS levels correlated negatively with animals? performance but only in the W rats. These results suggested that all 3 NOS isoforms are implemented in the learning process playing, however, different roles in neural signaling. Experiments carried out on Long-Evans rats did not reveal a significant difference in the basal hippocampal levels of the CaMKII?, however, the level of the pCaMKII?, was significantly higher in ?good? learners. Also, hippocampal levels of both PKA and pPKA, as well as that of ChAT were significantly higher in ?good? as compared to ?poor? learners. Taken together, the latter findings indicate that low hippocampal expression of PKA and ChAT as well as low CaMKII? or PKA activation may cause learning deficits in random population of young rats, and thus, these enzymes can be considered target molecules when looking for cognitive enhancers to treat memory deficits in young subjects.