Analysis of immunoreactivity of nos isoforms(nNOS, eNOS, iNOS) in hippocampus of young rats classified as good and poor learners.
İyi ve kötü öğrenen olarak sınıflandırılan genç sıçanların hipokampüs beyin bölgesinde nitrik oksit sentaz enzimi izoformlarının(nNOS, eNOS, iNOS)immünoreaktivitesinin tayini
  1. Tez No: 318807
  2. Yazar: EKİN KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EWA JAKUBOWSKA DOĞRU, PROF. DR. ORHAN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Öğrenme ve bellek oluşumunun moleküler mekanizmaları hakkında pekçok çalışma bulunmasına karşın rastgele seçilmiş hayvan topluluklarında öğrenme becerileri bakımından bireyler arası varyasyon ve bu varyasyonun temelinde yatan beyin biyokimyasına ilişkin farklılıklar hakkında pek az bilgibulunmaktadır. Sözkonusu çalışmada, aktiviteye bağlı olarak görülen nöroplastisitede rol oynadığı belirtilen nitrik oksit sentaz (NOS) enziminin sıçan hippokampüsünde ekspresyonu ve dağılımına odaklanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Nitrik Oksit Sentaz enziminin nöronal (nNOS), endotelyal(eNOS) ve indüklenebilir NOS (iNOS) olmak üzere üç izoformunun ekspresyonundaki farklılıkların kısmi pekiştirilmiş 12 kollu ışınsal labirentteki performanslarına bağlı olarak ?iyi? ve ?kötü? öğrenen olarak sınıflandırılan Wistar sıçanların dört farklı hippokampal alt bölgesinde (CA1,CA3,dentat girus ve hilus) incelenmesidir. NOS izoformları koronal beyin kesitleri üzerinde floresan immünohistokimya tekniği ile görüntülenmiştir. nNOS ve eNOS görüntüleri Image J programı ile incelenirken iNOS immünoreaktivitesinin tayini iNOS pozitif hücrelerin sayımı yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulguların ışığında, nNOS ve eNOS seviyelerinin CA1 bölgesinde dentat girus ve hilus bölgelerine kıyasla yüksek olmakla birlikte CA3 bölgesine göre düşük olduğu ortaya çıkarılmıştır. iNOS ekspresyonunun en yüksek CA1 bölgesinde, en düşük ise hilus bölgesinde gözlenmiştir. nNOSimmünoreaktivitesi, kötü öğrenenlerin CA1 bölgesinde iyi öğrenenlere nazaran istatistiksel açıdan anlamlı derecede fazla bulunmuştur. eNOS ekspresyonunda gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. iNOS ekspresyonu ise kötü öğrenenlerde iyi öğrenenlere kıyasla fazla olmakla birlikte yeterli anlamlılık düzeyine erişmemiştir. Başka bir deyişle, iNOS ekspresyonu bakımından gruplar arasında anlamlı fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Despite very extensive studies on molecular mechanisms of learning and memory formation it is little known about individual variation in the learning skills within a random animal population and about the differences in the brain biochemistry behind this variation. In the present study, we have focused on the expression and distribution of nitric oxide synthase(NOS), one of the molecules implemented in activity-dependent neuroplasticity,in the rat hippocampus,the structure critical for episodic memory in humans and animals. The aim of the present study was to investigate the differences in expression of three different NOS isoforms: neural(n), epithelial(e), and inducible (i), in four hippocampal subregions (CA1, CA3, DG, and hilus) between Wistar rats classified on the basis of their performance in partially baited 12-arm radial maze as ?good? and ?poor? learners. The NOS isoforms were visualized on coronal hippocampal sections using fluorescent immunohistochemistry technique and n- and eNOS images were processed using ImageJ software, while iNOS immunoreactivity (IR) was assessed by counting immunoreactive cells. In this study, overall hippocampal levels of nNOS were significantly higher than those of eNOS and iNOS. The level of n and eNOS was higher in CA1 compared to DG/hilus areas, but lower than that in CA3 region. The expression of iNOS was the highest in CA1 and the lowest in hilus region. nNOS IR was significantly higher in ?poor? than in ?good? learners but only in CA1 region. No significant between-group differences were found in eNOS expression. iNOS expression was higher in ?poor? learners but it did not reach the required significance level.