Search for Z' via forward backward asymmetry in dielectron channel with the CMS detector at the large hadron collider
Büyük hadron çarpıştırıcısının CMS detektöründe ileri geri asimetrisi kullanılarak dielektron kanalında Z bozonlarının araştırılması
- Tez No: 313634
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERİN, PROF. DR. MEHMET T. ZEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, 7 TeV kütle merkezi enerjili CMS-LHC deneyindeki yüksek enerjili dielektronların ileri geri asimetrisinin analizi ve bu asimetri kullanılarak yeni bir nötr zayıf bozon olan Z' parçacığının aranışı ihtimali tartışılmıştır. İleri geri asimetrisi yüksüz akımları ileten foton ve Z bozonu girişiminin doğal bir sonucudur. Yeni bir yüksüz ayar bozonu da bu parçacıklarla girişim yapar ve ileri geri asimetrisini güçlendirir veya azaltır. Bu analizde, 2011 yılında CMS detektöründe toplanan 4.67 fb^-1 büyüklüğünde data kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, analysis of the forward backward asymmetry of high energy electron pairs at the CMS- LHC with a centre of mass energy of 7 TeV is presented and the possibility of searchfor a new neutral weak boson Z? via measuring the forward backward asymmetry AFB of high energy electron pairs is discussed. The forward backward asymmetry is a natural result ofthe interference between the neutral current mediators: Photon and Z boson. A new neutral gauge boson would also interfere with tese mediators and this new interference would eitherenhance the forward backward asymmetry at high energies or suppress it. In this analysis, 4.67 fb^-1 data collected at the CMS experiment in 2011 is used.