Design and development issues for educational robotics training camps
Eğitsel robot kamplarının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 313635
  2. Yazar: MEMET ÜÇGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, ilköğretim düzeyindeki çocuklar için tasarlanacak eğitsel robot kamplarının tasarım ve geliştirme ile ilgili kritik konularını incelemektir. Daha açık bir ifade ile, eğitsel robot kampları için başarıya etki eden faktörlerin belirlenmesi, bu faktörlerin kamp başarısına olan etkisi ve bu faktörlerin başarılı bir kamp için nasıl kullanılması gerektiğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, ilköğretim öğrencilerine yönelik iki adet eğitsel robot kampı hazırlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Birinci kampa otuz, ikinci kampa ise yirmi iki öğrenci katılmıştır.Bu çalışma nitel bir çalışmadır. Daha detaylı belirtmek gerekirse, bu çalışmada çoklu durum çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Katılan öğrenciler ve eğitmenlerle gerçekleştirilen görüşmeler, gözlem, alan notları ve değerlendirme formları veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Nitel veri analizi yöntemleri kullanılarak veriler değerlendirilmiştir. Veriler açığa çıkan öğrenme kazanımları, kamp bölümlerinin değerlendirilmesi, kariyer, grup konusu, rekabet, koçluk, teknik konular, zorlanmalar ve kamp süresi temaları altında toplanmıştır.Çalışmanın bazı öne çıkan bulguları şunlardır; kamp eğitiminde basitten karmaşığa giden bir yapı izlenmelidir, en etkili en beğenilen çalışma proje çalışmasıdır, bu nedenle bir robot kampında proje çalışmaları mümkün olduğunca uygulanmalıdır. Eğitsel robot kampları öğrencilere okullarda öğrendikleri bilgileri uygulayabilme olanağı sunmalıdır. Grup büyüklüğü her katılımcının, grup çalışmasına aktif olarak katılmasını sağlayacak büyüklükte olmalıdır. Çalışma her bir kritik faktör için tasarım ve geliştirme önerileri ve bu önerilerin uygulandığı örnek bir robot kampı müfredatı ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the critical design and development issues for educational robotics training camps. More specifically, the purpose of the study is to explore and describe critical design issues for educational robotics training camps, illustrating how each factor affects robotic camps and enlightening how these factors should be implemented for the design of a robotic training camp. For this purpose, two robotic training camps were organized with elementary school students. Thirty children attended the first camp and twenty two children attended to the second one.The research design was qualitative in nature, more specifically; multiple-case design approach was used. Interviews with children and instructors, observations, field notes, and camp evaluation forms were the data collection methods. The data were analyzed through the qualitative data analysis techniques. The data were categorized under emerged themes, learning outcomes, evaluation of the camps? components, career, group issues, competition, coaching, technical issues, challenges and camp duration.Some prominent findings of the study are; the instruction strategy for a robotics camp should be designed from simple to complex. The most effective and liked part of the camps are project studies, therefore projects studies should be encouraged at robotic camps. Robotics training camps should give chance to practice to the children what they have learned at schools. The group size should be arranged that every child in the group should have duties at any time.The study was concluded with a robotics camp design guideline and a sample robotic training camp curriculum.