Entansif etçi piliç yetiştiriciliğinde aydınlık ile karanlık dönemler arasındaki geçişin piliçlerde besi performansı, davranış, villus gelişimi, kas ve kemik özellikleri ile bağışıklık gücüne etkisi
The effect of the transition between light and dark periods in intensive broiler rearing on fattening performance, behavior, villus development, muscle and bone characteristics and immunity in broilers
- Tez No: 964595
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN EBRU ONBAŞILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Doğal koşullarda gün batımı ve gün doğumu piliçlerin aydınlık ve karanlık döneme adapte olmalarını sağlamaktadır. Entansif piliç yetiştiriciliğinde ise aydınlık ve karanlık dönemler arasında geçiş olmadan bu dönemler aniden başlatılmaktadır. Bu durumun piliçlerde fizyolojik fonksiyonları etkileyebileceği ve bazı bozuklukların bu nedenle de artmış olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; etçi piliç yetiştiriciliğinde aydınlık ile karanlık dönemler arasında gün doğumu ve batımı etkisi yaratacak kademeli geçişin piliçlerde besi performansı, davranış, villus gelişimi, beyaz çizgi oluşumu, kas ve kemik özellikleri ile bağışıklık üzerine etkilerini belirlemektir. Denemede ticari bir kuluçkahaneden temin edilen 270 adet günlük erkek etçi civciv (Ross-308) kullanılmıştır. Çalışma gün içinde aydınlık ve karanlık dönemler arasındaki geçişlerin ani veya kademeli (ışık şiddetinin değiştirilmesi) olmasına göre; ani geçiş grubu, 30 dakikalık kademeli geçiş grubu ve 1 saatlik kademeli geçiş grubu şeklinde 3 gruptan oluşmuştur. Kademeli geçiş yönteminde piliçlerin aydınlık dönemden karanlık döneme veya karanlık dönemden aydınlık döneme geçerken doğal ortamdaki gibi gün batımı veya doğumu etkisi yaratarak alışmaları sağlanmıştır. Bu amaçla aydınlık ve karanlık dönemler arasında ışık şiddeti değiştirilmiştir. Deneme 6 hafta sürdürülmüştür. İncelenen gruplarda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, ölüm oranı ile yem yeme, gagalama, rahatlama ve tüy düzeltme davranışları, karkas ve karkas parçaları, göğüs eti kalite özellikleri ile beyaz çizgi skoru, tibial diskondroplasi ve gözün çapı ile retina ve kornea kalınlıkları bakımından herhangi bir farklılık görülmemiştir. Besinin 2. haftasında kademeli geçişin olduğu grupta yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı daha yüksek bulunmuştur. Aydınlık ile karanlık dönemler arasında 30 dakikalık geçişin bulunduğu grupta ayak tabanı ile diz yanıkları daha fazla görülmüştür. Kademeli geçişin uygulandığı gruptaki piliçler daha az hareket etme ve su içme ile daha fazla oturma ve uyuma davranışı göstermişlerdir. Ayrıca bu gruptaki piliçlerde göz ve kalp relatif ağırlıklarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bağışıklık gücünün kademeli geçiş grubunda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Aydınlık ile karanlık dönemler arasındaki geçişler sadece but eti özelliklerini etkilemiştir. Villus yüksekliği ile kript derinliği de 1 saatlik kademeli geçişin uygulandığı grupta daha yüksek bulunmuştur. Etçi piliç yetiştiriciliğinde aydınlık ile karanlık dönemler arasında 30 dakikalık geçiş yerine 1 saatlik kademeli geçiş uygulamasının daha uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In natural conditions, sunset and sunrise facilitate the adaptation of chicks to the light and dark periods. However, in intensive broiler farming, transitions between light and dark periods are often initiated abruptly without a gradual shift. It is believed that such a practice may affect the physiological functions of broilers, potentially leading to increased disorders. The aim of this study is to determine the effects of a gradual transition between sunrise and sunset, creating an impact on light and dark periods, on the performance, behavior, villus development, white strip formation, muscle and bone characteristics, and immunity of broilers. A total of 270 male broiler chicks (Ross-308) obtained from a commercial hatchery were used in the experiment. The study consisted of three groups based on whether the transitions between light and dark periods during the day were abrupt or gradual (by adjusting light intensity): the abrupt transition group, the 30-minute gradual transition group, and the 1-hour gradual transition group. In the gradual transition method, chicks were acclimated to transitions between light and dark periods, mimicking sunset or sunrise in a natural environment. For this purpose, the light intensity between light and dark periods was adjusted. The trial lasted for 6 weeks. No significant differences were observed among the examined groups in terms of body weight, weight gain, mortality rate, feed intake, pecking, stretching, and feather correction behaviors, carcass and breast meat quality characteristics, white strip score, tibial dyschondroplasia, and eye diameter, retina, and cornea thickness. In the group with gradual transition during the 2nd week, feed consumption and feed to gain rate were higher. In the group with a 30-minute transition between light and dark periods, footpad and hock burns were more pronounced. Broilers in the group with gradual transition exhibited less movement, more sitting and sleeping behaviors, and higher eye and heart weights. It was determined that the immunity was higher in the gradual transition group. The transitions between light and dark periods only influenced the characteristics of thigh meat. Villus height and crypt depth were higher in the group where a 1-hour gradual transition was applied. In broiler rearing, it has been concluded that a gradual transition of 1 hour between light and dark periods is more suitable than that of 30 minutes.