Macromolecular characterization of adipose tissues in inbred obese mouse models
İnbred obez fare modelleri adipoz dokularının makromoleküler karakterizasyonu
  1. Tez No: 313655
  2. Yazar: İLKE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyoloji, Biophysics, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Obezite, serbest yağ asitlerinin ve trigliseritlerin kan dolaşımındaki miktarlarının artması ile birçok dokuda lipit birikimine sebep olan metabolik bir rahatsızlıktır. Diğer hastalıklara benzer olarak obezitenin de, dokulardaki moleküllerin ve membran gibi makromoleküler toplulukların yapısal ve regülatör değişimleri sonucu oluşan bazı işleyiş bozukluklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu çalışma, obezitenin makromoleküler değişimleri incelemeyi ve Berlin fat mouse inbred (BFMI) ırklarını karazkterize etmeyi amaçlamıştır. Obezite çalışmalarında kullanılmak üzere oluşturulan bu yeni fare modelleri, yüksek yağ içerikli diyet ile tetiklenmemiş kendiliğinden oluşan obezitenin anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Bu amaç doğrultusunda, Attenuated Total Reflectance- Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) spektroskopi tekniği kullanılarak BFMI852, BFMI856, BFMI860, BFMI861 (BFMI) ve kontrol DBAJ farelerinin subkütan adipoz doku olan (SAT) inguinal (IF) ve viseral adipoz doku (VAT) olan gonadal (GF) adipoz dokularındaki makromoleküllerin yapı ve içeriği karakterize edilmiştir. Protein, doymuş ve doymamış lipit, nükleik asit, kolajen ve glikojen miktar ve yapısındaki değişimler ve lipid zincir uzunluğundaki farklılıklar belirlenmiştir. Özellikle dişi ve erkek fare IF adipoz dokusunda doymamış yağ ve glikojen içeriği en az belirlenen ve dolayısı ile lipit peroksidasyonu ve insulin direnci belirtilerini en belirgin gösteren BFMI860 ve BFMI861 ırkları en çok etkilenen ırklar olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak, lipitlerde oluşan yapısal değişikliklerin en çok BFMI856 ve BFMI861 ırklarının erkek fare GF adipoz dokularında oluştuğu tespit edilmiştir. Protein içeriğinin spesifik olarak dişi fare IF adipoz dokularında azaldığı belirlenmiş fakat proteinlerin yapısında anlamlı bir değişim bulunamamıştır. Ayrıca, BFMI852 ırkının diğer BFMI ırklarından daha farklı etkilendiği ve bu ırkta özellikle dişi fare IF adipoz dokusunun etkilendiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, BFMI ırklarının adipoz dokularında obeziteden kaynaklanan etkinin cinsiyete, adipoz doku tipine ve ırklarda görülen farklılıklara bağlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a metabolic disorder that results in elevated levels of free fatty acids and triglycerides in the blood circulation, which further leads to accumulation of lipids within various tissues. Like in other similar metabolic disorders, obesity is thought to be originated from structural and regulatory changes in macromolecular assemblies. This current study aims to investigate the effects of obesity on macromolecular alterations in order to characterize Berlin fat mouse inbred (BFMI) lines which arenew models for the obesity research that may contribute to understanding of spontaneous obesity without induction of a high fat diet. Attenuated Total Reflectance - Fourier Transform Infrared (ATR-FTIR) spectroscopy was used to characterize content and structure of macromolecules in male and female control (DBA/2J) and BFMI lines; namely BFMI856, BFMI860 and BFMI861, in two different adipose tissues; inguinal fat (IF) which is subcutaneous adipose tissue (SAT), gonadal fat (GF) which is visceral adipose tissue (VAT). Structural and compositional alterations in proteins, lipids, saturated and unsaturated lipid contents, nucleic acid, collagen and glycogen contents and variations in the lipid chain length were determined. BFMI860 and BFMI861 lines were found to be the most affected lines since they showed the indications of lipid peroxidation and insulin resistance more severely as they had lower glycogen content in all tissues and lower unsaturated lipid content especially in IF adipose tissues. Moreover, structural changes in lipids were observed especially in male GF adipose tissues of BFMI856 and BFMI861 lines. Protein content decreased significantly specifically in female IF adipose tissues but no change was observed in the structure. Furthermore, BFMI852 line was found to be affected different than other lines and had an effect on especially female IF. To conclude, obesity induced changes differ in BFMI lines according to the gender, adipose tissue type and distinctness in the strains.