Investigation of early-career faculty members teaching related needs and evaluation of an online environment designed to support the instructional development of prospective faculty
Göreve yeni başlamış öğretim üyelerinin öğretimle ilgili ihtiyaçlarının belirlenmesi ve öğretim üyesi adaylarının öğretime yönelik gelişimlerini desteklemek amacıyla hazırlanan çevrimiçi bir ortamın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 313661
  2. Yazar: ESRA YECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKAR, PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç öğretim üyelerinin eğitim-öğretim konusundaki ihtiyaçlarını ortaya çıkarmak ve araştırma görevlilerine bu konuda verilen lisansustu bir derse destek olarak hazırlanan çevrimiçi bir ortamın verimliliğini incelemektir. Çalışma, ihtiyaç analizi ve çevrimiçi ortamın değerlendirilmesinden oluşan iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İhtiyaç analizi bulguları, çevrimiçi ortamın tasarlanmasında kullanılmıştır. Araştırma modeli olarak, genel olarak çevrimiçi ortam ve özelde ortam bileşenlerinin verimliliği konusunda araştırma görevlilerinin algılarını ortaya çıkarmak amacıyla açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasının sonuçları, genç öğretim üyelerinin (n=53) öğretimle ilgili gelişimlerine yönelik aktivitelere katılım konusunda çok istekli oldukları ve bunun için de genellikle çalıştay ve İnternet tabanlı sistemleri tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca öğrencilerin derse aktif katılımını sağlama, öğretim üyelerinin en önemli sorunlarından biri olarak ortaya çıkmıştır. İkinci aşama ise araştırma görevlilerinin (n=10) çevrimiçi bir tartışma ortamı, örnek öğretim durumu videoları ve bilgilendirici videolardan oluşan bir çevrimiçi ortamı kullanmalarına yönelik betimleyici veriler sunmuştur. Farklı alanlardan insanlarla etkileşimin araştırma görevlilerinin öğretim konusunda farklı bakış açılarını görmesini ve deneyimlemesini sağladığı ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi bileşenler genel olarak araştırma görevlilerine farklı bakış açıları sunmuş ve gelecekteki öğretim faaliyetleri üzerine derinlemesine düşünmelerini sağlamıştır. Çalışmaların bulguları ışığında, görsel medya ve iletişim araçlarını birarada kullanıldığı çevrimiçi teknolojilerin, öğretim üyelerinin öğretimle ilgili mesleki gelişimlerini desteklemeye yönelik büyük bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore early-career faculty?s needs on teaching related issues and examine the effectiveness of an online environment that was designed as a support to a graduate course on teaching in higher education. The study was carried out through two phases including a needs analysis and evaluation of the online environment. Findings of the needs analysis were used as input data in designing the online environment. An exploratory mixed design was employed to investigate graduate assistants? perceptions about the effectiveness of the online environment in general, and the components specifically. Results of the first phase revealed that early-career faculty (n=53) were highly willing to participate in faculty instructional development activities, mostly through workshops and internet-based systems. Having students? active participation into class was found to be one of the biggest concerns of new faculty. The second phase of the study provided descriptive data related to graduate assistants? (n=10) use of an online environment incorporating a discussion forum, exemplar teaching case and informative videos. Interaction with people from different academic fields helped the graduate assistants to experience and gain different perspectives about teaching. The graduate course itself raised graduate assistants? awareness with regard to the teaching aspect of their profession. Online components generally provided the graduate assistants with different perspectives on teaching, and contemplate their future teaching. Based on the findings of the study, it can be concluded that online technologies have a potential to support faculty instructional development through incorporating visual media and communication tools.