Cataloging and statistical evaluation of common mistakes in geotechnical investigation reports for buildings on shallow foundations
Sığ temelli binalar için hazırlanan geoteknik etüt raporlarındaki yaygın hataların belirlenmesi ve istatistiksel değerlendirilmesi
  1. Tez No: 313666
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. KARTAL NABİ TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zemin etüt raporlarında sunulan bilgilerin, yapılacak olan yapının tasarımı, maliyeti ve dayanıklılığı üzerindeki etkisi büyüktür. Bu nedenle etüt raporlarının kalitesi ve güvenilirliği önem arz etmektedir. Ancak ülkemizde, geoteknik mühendisliği ikinci plana itilmekte ve özellikle parsel bazındaki zemin etüt incelemelerine gereken önem verilmemektedir. Bu çalışmada, yapıların ruhsatına esas üstyapı projelerinin hazırlanması için gerekli olan ada/parsel bazında zemin-temel etüdü raporlarının incelenmesi yapılmış olup, bu raporlardaki yanlış/eksik arazi araştırmaları, laboratuvar çalışmaları, geoteknik hesaplar ve geoteknik öneriler tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bulunan hata ve eksikliklerin istatistiksel değerlendirilmesi yapılmış, geoteknik mühendislerinin sıkça karşılaşılan hatalardan kaçınmasını kolaylaştıracak tavsiyeler ve çözüm yolları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information presented in site investigation reports has a strong influence in design, project costs and safety. For this reason, both the quality and the reliability of site investigation reports are important. However in our country, geotechnical engineering is relegated to second place and site investigation studies, especially parcel-basis ground investigation works; do not receive the attention they deserve. In this study, site investigation reports, that are required for the license of design projects, are examined and the missing/incorrect site investigations, laboratory tests, geotechnical evaluations and geotechnical suggestions that occur in the reports are catalogued. Also, frequency of each mistake is statistically examined; for geotechnical engineers, recommendations and solutions are presented to help them avoid frequent problems.