Numerical modeling of Edremit geothermal field
Edremit jeotermal sahasının sayısal modellemesi
- Tez No: 313677
- Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Edremit jeotermal sahasının jeotermal potansiyelini, sürdürülebilirliğini ve reenjeksiyon olasıklarını araştırmaktır. Bunu yapmak için bir sıcak ve soğuk su akiferinden oluşan sayısal bir model kurulmuştur. Bu jeotermal sistemi simule etmek için iki boyutlu enine kesitsel bir model kurulmuştur. Hesaplanmış ve yakındaki kuyu loglarından elde edilen gözlemlenen değerler arasındaki farkı en aza indirgeyen olağan hal kalibrasyon yapımını sağlamak için sınırdaki noktalara değişik basınç ve sıcaklık değerleri uygulanmıştır. Kalibrasyondan sonra üç alternatif senaryo önerilmiş ve sıcaklık ve basıncın bu şartlara verdikleri tepkiler değerlendirilmiştir..İlk önce Yağcı, Derman, Entur ve ED-3 kuyularından ayrı ayrı 5 kg/s kütle oranında ve 4.182 x 105 J/s enerji oranında su çekilmiştir.. İkinci senaryoda ise ilk senaryoda belirtilen kuyuların hepsinden aynı anda aynı oranda birlikte çekim yapılmıştır. Üçüncü senaryo içinse jeotermal sisteme yeni bir kuyu açılmış ve ikinci senaryodaki kuyuların hepsi çalışırken pompalanmış suyun %80'i (200C sıcaklığında) sisteme geri basılmıştır. Bu senaryoların sonuçları rezervuarı farklı üretim ve reenjeksiyon şartlarına cevapları açısından değerlendirmek üzere kullanılmıştır. Rezervuarın sıcaklık ve basınç düşümlerine verdiği cevabın yorumlanması böyle bir simülasyon çalışmasının jeotermal sistemin potansiyel ve sürdürülebilirliğini değerlendirmede uygulanabileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the geothermal potential, sustainability, and reinjection possibility of Edremit geothermal field. In order to investigate this, a numerical model consisting of a hot and cold water aquifer system is established. A two dimensional cross sectional model is set to simulate this geothermal system. Different pressure and temperature values are applied to the nodes at the boundaries to perform a steady state calibration which minimizes the computed results and observed values obtained from the near well logs. After the calibration, three alternative scenarios are proposed and the response of the pressure and temperature to these conditions is evaluated. At first the water is pumped from the wells of Yağcı, Derman, Entur and ED-3 seperately at a mass rate of 5 kg/s and energy rate of 4.182 x 105 J/s. Then, in scenario 2 the water is pumped at the same rate from all the wells mentioned in the first scenario together. For the third scenario another well is opened to the geothermal system and 80% of the pumped water (temperature being 200C) is injected to the system from the wells while all the wells mentioned are working. The results of these scenarios are utilized to evaluate the reservoir in terms of its response to different production and reinjection conditions. Interpretation of the reservoir response in view of the pressure and temperature declines emphasize that such a simulation study can be applied to assess potential and sustainability of the geothermal systems.