Feeding strategy development for human growth hormone production by Pichia pastoris
Pichia pastoris ile insan büyüme hormonu üretimi için besleme stratejilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 313699
  2. Yazar: BAHAR BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇALIK, PROF. DR. TUNÇER ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, yüksek derişimde rekombinant insan büyüme hormonu (rhGH) üretmek amacı ile ikinci karbon kaynağı sorbitolun varlığında farklı üre-tim stratejilerinin rHGH üretimi üzerine etkisi araştırılmıştır. İnsan büyüme hor-monu geni taşıyan rekombinant Pichia pastoris-Mut+ suşu kullanılmış; proses süresince hücre, sorbitol, metanol, rhGH, AOX ve yan-ürünler proteaz ve organik asit derişimleri ölçülerek izlenmiştir. Belirtilen amaç doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde üç biyoreyaktör işletim stratejisi tasarlanmıştır. Tasarlanan üç işle-tim stratejisi temel olarak üretim fazına geçiş anı t=0 st'ta başlamak üzere çift-substrat metanol ile sorbitolun eşanlı olarak: i) kesikli-işletimle 50 g L-1 sorbitol beslemesi; ii) yarı-kesikli işletimle özgül çoğalma hızı ?0=0.03 st-1 veya ?0=0.04 st-1 olacak şekilde metanol beslemesi ve; iii) sorbitol özgül tüketim hızı qS=0.152 g g-1st-1 kullanılarak hesaplanan özgül çoğalma hızı ?0=0.025 st-1 olacak şekilde yarı-kesikli sorbitol beslemesi ile oluşturulmuştur. Böylece, üretim fazında t=0?15 st arasında biyoreaktörde sorbitol derişimi 50 gL-1 değerinde sabit tutulmuş, ve sorbitol beslemesi t=15 st'ta kesilmiştir. Tasarlanan ilk stratejide (SSM1) metanol ?0=0.03 h-1 çoğalma hızı ile yarı-kesikli olarak beslenmiş ve üretim ortamı H+ iyonu derişimi pH=5.0 olacak şekilde ayarlanmıştır. Uygulanan ikinci stratejide (SSM2) üretimde, yarı-kesikli metanol beslemesi ?0=0.03 h-1 çoğalma hızı ile gerçekleştirilmiştir; diğer taraftan biyoreaktörde H+ iyonu derişimi t=0 st'da pH=5.5'de başlanmış ve t=0-24 st arasında bu değerde sabit tutulmuş, ancak t=24 st sonunda pH değeri 5.0'e düşürülerek proses sürdürülmüştür. Üçüncü stratejide (SSM3), metanol beslemesi ?0=0.04 st-1 çoğalma hızı ile gerçekleştirilmiştir; di-ğer parametre pH=5.0'te üretim fazı süresince sabit tutulmuştur. En yüksek rhGH üretimi ve hücre derişimine birinci strateji SSM1'de CrhGH=640 mg L-1 ve CX=105.3 g L-1 derişimleri ile ulaşılmış; çift substratlı üretim sisteminde, toplam substrat temel alınarak en yüksek ürün ve hücre verimleri, sırasıyla, YCrhGH/S =1.83 mg g-1 ve YX/S =0.21 g g-1 olarak hesaplanmıştır.Çalışmanın ikinci kısımında iki substrat, sorbitol ve metanol birlikte suda çözelti olarak biyoreaktöre yarı-kesikli olarak beslenmiştir. Besleme çözeltisinde 13.88 mol suda, 1.37 mol sorbitol ve 6.21 mol metanol olacak şekilde ayarlan-mıştır ve sorbitol üzerinden ?0=0.03 st-1 çoğalma hızı ile üretim ortamına 30 st süreyle beslenmiştir; t=30 st'ten sonra ise yalnız metanol beslenmiştir. En yüksek hücre ve rhGH derişimleri sırası ile Cx=104.7 g L-1 ve CrhGH=124 mg L-1 olarak hesaplanmıştır. Toplam substrat temel alınarak elde edilen en yüksek hücre ve ürün verimleri ise sırasıyla YX/S=0.21 g g-1 ve CrhGH/S=0.39 mg g-1 olarak bulun-muştur. SM için bulunan en yüksek hücre derişiminin SSM1 için bulunan en yük-sek hücre derişimine yakın olduğu; ancak, SM stratejisi ile en yüksek rhGH derişiminin SSM1 stratejisinden 5.2-kat daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, recombinant human growth hormone (rhGH) production by Pichia pastoris-Mut+ strain was improved by designing feeding strategies which were applied in the production phase of the bioreactor operations. During the bio-reactor experiments the cell growth, sorbitol and methanol consumptions, recom-binant hGH production, alcohol oxidase (AOX) activity, the by-products protease and organic acid concentrations were followed and analyzed. In this context, in the first part of the study, three bioreactor operations were designed and per-formed. In general, the designed strategies are fundamentally based on simulta-neous feeding of the two substrates starting at t=0 h of the production phase, i.e., batch-wise 50 gL-1sorbitol feeding, together with fed-batch methanol feeding with a specific growth rate of ?0=0.03 h-1 or ?0=0.04 h-1, and fed-batch sorbitol feeding with a specific growth rate of ?0=0.025h-1 which was calculated based on the specific consumption rate qS=0.152 g g-1h-1 of sorbitol. Consequently, sorbitol concentration was kept constant at 50 gL-1 within t=0-15h of the production phase; where, sorbitol feeding was terminated at t=15h. Amongst, in the first strategy (SSM1), methanol was fed to the system with the specific growth rate of ?0=0.03 h-1, and the H+ concentration (pH) in the bioreactor was kept constant at pH=5.0. In the second strategy (SSM2), pH was kept constant at 5.5 until t=24h of the induction phase (production phase), thereafter, was reduced to pH= 5.0; where methanol was fed to the bioreactor with the specific growth rate of ?0=0.03 h-1. In the third strategy (SSM3), methanol was fed with the specific growth rate of ?0=0.04 h-1, and the pH in the bioreactor was kept constant at pH 5.0. The highest rhGH production and cell concentration were achieved in the first strategy SSM1 as CrhGH=640 mg L-1 and CX=105.3 g L-1, and the overall cell and product yields on total substrate were calculated as YX/S =0.21 g g-1 and YCrhGH/S =1.83 mg g-1.In the second part of this study the two-substrates sorbitol and methanol were fed simultaneously in a solution compose of 1.37 mol sorbitol and 6.21 mol methanol in 13.88 mol water, which is named as SM. In this strategy (SM), the two-substrate solution was fed to the medium with the specific growth rate of ?0=0.03 h-1 on sorbitol until t=30h; thereafter, only methanol was fed to the bio-reactor with the specific growth rate of ?0=0.03 h-1. The highest cell and rhGH concentrations obtained in SM were, respectively, Cx=104.7 g L-1 and CrhGH=124 mg L-1; and the overall cell and product yields on the total substrate were calcu-lated as YX/S=0.21 g g-1 and YCrhGH/S=0.39 mg g-1. Although the highest cell con-centration obtained at SM is close to that of the SSM1, the rhGH concentration obtained at SM is 5.2-fold lower than that of the strategy SSM1.