Emotional effects of car passenger activities on physiology and comfort: An empirical study
Araba yolcusu aktivitelerinin fizyoloji ve konfor üzerine duygusal etkileri: Ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 313712
  2. Yazar: AERNOUT KRUİTHOF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAİN PEDGLEY, PROF. DR. PETER VİNK, YRD. DOÇ. DR. VALENTİJN VİSCH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araba tasarımına dahil birçok eleman vardır. BMW grubun sağladığı tanımdan esinlenen bu çalışma, yolcuların, müzik dinleme, çalışma, dışarıyı seyretme gibi, tipik aktiviteleri üzerinden araba kotuğunu inceliyor. Çalışmada bu bahsedilen tipik aktivitelerin komfor deneyimi ve hissedilen duygular üzerinde etkisi olacağı öne sürülüyor. Bu sebeple, bu çalışmada, bir ampirik çalışmayla, müzik çeşitleri ve araba yolcularının tipik aktiviteleri ve duygu ve komfor algısı arasındaki ilişki ele alınıyor. Bu ilişkileri test etmek için BMW grup tarafından sağlanan bir araba koltuğu kullanıldı. Öz-bildirim anketleri, kalp ritmi cihazi ve basınç matından toplanan veri, her durum için ayrı ayrı analiz edildi. Çalışma, duygunlanım yaratma üzerinde müzik ve aktivitenin ayrı ayrı ve iki durumun, yani müzik*aktivite etkileşiminin de, belli bir seviyede başarılı sonuç verdiğine işaret etmiştir. Uyumlu, yani yüksek seviyede duygulanim yaratan müzik ve aktivite veya alçak seviyede duygulamın yaratan müzik ve aktivite durumları, ve uyumsuz durumların karşılaştırmasında ise katılımcıların duygulanım raporlarında farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, sonuçlar, komforun duygulanım faktorlerine bagli olduguna işaret etmiştir. Son olarak, fizyolojik ölçümler, sadece aktivitenin kalp ritminde anlamlı bir etkisi olduğuna işaret etmiştir. Bu da fizyolojik data, duygu ve komfor kavramları arasındaki karmaşık ilişkiden keynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are lots of elements involved in the design of a car. This study, which is inspired by the brief of BMW group, explores the seating unit of cars with regard to prototypical activities, such as, listening to music, working, looking outside etc. The current study proposes that these external stimuli have an effect on comfort experience and felt emotions. So, this study explores the relationship between types of music and activities typically performed by car passengers and emotion and comfort perception, through performing a within subject design empirical study. A car seat provided by BMW group was used to test the above mentioned relationships. Data was collected through a self-report questionnaire, heart rate equipment, a pressure mat and analyzed separately for each condition. Results of the study show that there is a successful emotion induction by task and music individually, and partly on task*music interaction. A comparison of congruent and non-congruent situations, i.e. high arousal music and high arousal task or low arousal music and low arousal task, showed that differences occur in subjects? reported level of arousal. Furthermore, the results of the study indicated that comfort is related to valance factors, independent of arousal levels. Lastly, physiological measurements showed that only task has a significant effect on heart rate, implicating for the complexity of linking physiological data to emotion and comfort.