Synthesis of electroactive benzimidazole derivatives and their electrochromic properties
Elektroaktf benzmdazol türevler sentez ve elektrokromik özellikler
  1. Tez No: 313728
  2. Yazar: ALİ CAN ÖZELÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN, PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektrokimyasal ve optik özelliklerini çalışmak için, donör-akseptör-donör (DAD) tipi monomerler; 4'-(tert-bütil)-4,7-bis(4-hekziltiyofen-2-il)spiro[benzo[d]imidazol- 2,1'-siklohekzan] (BIHT) and 4'-(tert-bütil)-4,7-bis(2,3-dihidrotiyeno[3,4- b][1,4]diokzin-5-il)spiro[benzo[d]imidazol-2,1'-siklohekzan](BIED) elektrokimyasal yolla sentezlenmiştir. Bu özellikler dönüşümlü voltametre (CV) ve UV-VisSpektrofotometresi kullanılarak araştırılmıştır. Farklı donör grupların; 3- hekziltiyofen ve 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT), yeni benzimidazol grubu; 4'-(tertbutil) spiro[benzo[d]imidazol-2,1' siklohekzan], üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu yan gruplar optik bant aralıklarında küçük değişikliklere neden olmuştur. PBIHT polimeri için bu değer 1.19 eV ve PBIED polimeri için 1.15eV olarak hesaplanmıştır. PBIHT ve PBIED n- ve p- tip katkılanabilmektedir. İki polimerde görünür alanda geniş emilime sahiptir. Bütün polimerler yakın kızılaltı bölgesinde 46% geçirgenlik göstermişlerdir. İki polimerde multikromizm özelliğine sahiptir. PBIED nötral halde yeşil, yükseltgenmiş halde mavi ve indirgenmiş halde kırmızıdır. PBIHT ise nötral halde mavi, yükseltgenmiş halde geçirgen gri ve indirgenmiş halde yeşilimsi gridir.
Özet (Çeviri)
In order to study their electrochemical and optical properties, two donor-acceptordonor (D-A-D) type monomers; 4'-(tert-butyl)-4,7-bis(4-hexylthiophen-2- yl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane] (BIHT) and 4'-(tert-butyl)-4,7-bis(2,3- dihydrothieno[3,4-b][1,4]dioxin-5-yl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane] (BIED), were electrochemically polymerized. These properties were investigated by cyclic voltammetry and UV?Vis-NIR Spectroscopy techniques. Effects of different donor groups; 3-hexylthiophene and 3, 4-ethylenedioxythiophene (EDOT), on newbenzimidazole group, 4'-(tert-butyl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane], were investigated. These pendant groups cause slight differences in optical band gaps, which are 1.19 eV for PBIHT, 1.15eV for PBIED. PBIHT and PBIED have both nand p- doping. Both of them have broad absorption in the visible region. In NIR region, both polymers revealed 46 % transmittance with high switching times. PBIED and PBIHT showed multichromic properties. PBIED is green at neutral state. For the most oxidized and reduced states, it is blue and red, respectively. PBIHT isblue at neutral state, transmissive-gray in oxidized state and transmissive greenishgray in reduced state.