Synthesis of gold nanowires with high aspect ratio and morphological purity
Yüksek en/boy oranında ve yapısal saflıktaki altın nanotellerin sentezi
- Tez No: 313759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK, YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Metal nano parçacıkların nanoteknolojide birçok uygulama alanında kullanılmasına sebep olan kendilerine özgü optik, elektronik, katalitik ve mekanik özellikleri vardır. Opto-elektronik cihazlar ve şeffaf iletken elektrotlar gibi potansiyel uygulama alanlarından dolayı, özellikle soy metal nanoteller ilgi odağı haline gelmişlerdir. Nanotellerin sentezi için iki genel yaklaşım vardır: kalıp-yardımlı ve solüsyon fazlı yöntemler. Ancak bu yöntemler birçok dezavantaja sahiptirler. Örneğin, sentezlenen nanotellerin saflığını sağlamak amacıyla kalıbın uzaklaştırılması büyük problemdir. Solüsyon metotlarından en çok kullanılan `'Çekirdek aracılığı ile büyüme yöntemi'' gibi yöntemlerde, nanotellerin çok düşük verimle oluşmasıyla birlikte kayda değer oranda yan ürün elde edilmesi ve saflaştırma zorunlulukları daha sonraki uygulamalar için büyük problemlerdir. Bütün solüsyon temelli metotların içerisinde, hidrotermal süreç altın nanotellerin yüksek verimde ve yapısal saflıkta elde edilmelerinde umut verici bir yöntemdir.Bu tez çalışmasında, hidrotermal metot yüksek en/boy oranı ve yüksek yapısal saflığa sahip altın nanotellerin sentezi için modifiye edilmiştir. Yüzey aktif madde konsantrasyonu, reaksiyon zamanı ve sıcaklığın ürünün kalitesine etkisini araştırmak için parametrik çalışma yapılmıştır. İki farklı yüzey aktif madde (hekzametilentetramin (HMTA) ve etilendiamintetraasetik asit (Na2-EDTA)) için uygun koşullar belirlenmiştir. Ürünlerin detaylı karakterizasyon çalışmaları taramalı elektron mikroskobu (SEM), tarayıcı elektron mikroskobu (TEM), enerji saçılım spektroskopu (EDS), X-ışını kırınım yöntemi (XRD) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) aracılığı ile yapılmıştır. Analiz sonuçları uygun koşullarda altın nanotellerin yüksek en/boy oranında (çapları 50-110 nm aralığında ve boyları mikrometre boyutunda/seviyesinde) ve yüksek yapısal saflıkta elde edildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metal nanoparticles have unique optical, electrical, catalytic and mechanical properties, which lead them to various applications in nanotechnology. In particular, noble metal nanowires are attracting growing attention due to their potential applications such as in opto-electronic devices and transparent conductive contacts (TCCs). There are two general approaches to synthesize nanowires: template-assisted and solution phase methods. However, these synthesis approaches have various disadvantages. For example, removal of the template to ensure the purity of the synthesized nanowires is the major problem. In solution methods like the widely used ?seed mediated growth method?, nanowires are synthesized in low yield with the significant amount of by-products and requirement of purification is a major problem for further applications. Among all solution based methods, hydrothermal process is a very promising way of preparing gold (Au) nanowires in high yield and structural purity.In this thesis, hydrothermal process was modified to synthesize high aspect ratio Au nanowires with high morphological purity. Parametric study was performed to examine the effect of surfactant concentration, reaction time and temperature on the quality of products. The optimum conditions were determined for two different surfactant molecules (hexamethylenetetramine (HMTA) and ethylenediaminetetraacetic acid (Na2-EDTA)). Characterization of the products was done by detailed analysis via scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), energy-dispersive spectroscopy (EDS), X-Ray diffraction (XRD) and X-Ray photoelectron spectroscopy (XPS). The analyses demonstrated that the Au nanowires synthesized at optimum conditions have high aspect ratio (diameters 50-110 nm range and lengths in micrometer range) and high structural purity